•  Zniszczone i zdewastowane tablice ścieżek przyrodniczych zostaną wymienione. Ta plansza znajduje się na parkingu leśnym przy drodze krajowej nr 11.
     Zniszczone i zdewastowane tablice ścieżek przyrodniczych zostaną wymienione. Ta plansza znajduje się na parkingu leśnym przy drodze krajowej nr 11. Fot. Jarosław Myśliwski
23.10.2019

Fundusz wspiera edukację przyrodniczą

Nadleśnictwo Brynek otrzymało dotację w wysokości 24 tys. zł. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wsparł w ten sposób modernizację przystanków edukacji przyrodniczo-leśnej w nadleśnictwie.

Na terenie Nadleśnictwa Brynek jest kilka utworzonych przez leśników ścieżek edukacyjnych. Jedna znajduje się tuż przy siedzibie nadleśnictwa i opowiada o pożytkach, które czerpiemy z lasu. Częścią ścieżki jest izba leśna wyposażona w gabloty i plansze tematyczne ukazujące m.in. walory przyrodnicze Nadleśnictwa Brynek. Są tutaj drewniane stoły i ławy oraz duży kominek, w którym po zajęciach można upiec kiełbaski. Obiekt umożliwia prowadzenie działalności edukacyjnej dla dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych i dorosłych, dostępny jest zarówno dla miejscowych, jak też dla szerokiego grona turystów.

W szkółce leśnej w Brzeźnicy mamy ścieżkę tematyczną "Leśne niemowlęctwo", a w Połomi prezentującą życie wodne w śródleśnych stawach. W miejscach postojowych przy drogach umieszczono przystanki edukacji przyrodniczo-leśniej. To 33 barwne, duże tablice, które w syntetyczny sposób przedstawiają najważniejsze zagadnienia z takich dziedzin, jak: leśnictwo, łowiectwo, ochrona przyrody, ekologia pełniąc tym samym ważną funkcję informacyjną i edukacyjną dla osób odwiedzających lasy.

Ścieżkom towarzyszą wydane przez nadleśnictwo publikacje: "Drogi leśnej edukacji, czyli leśnicy uczniom, uczniowie środowisku", "Przewodnik po przystankach edukacji przyrodniczo-leśnej , czyli ku lepszemu zrozumieniu natury" i "Przewodnik po leśnej ścieżce dydaktycznej Nadleśnictwa Brynek dla dzieci. Na drodze do zrozumienia przyrody" z dodatkiem dla nauczycieli. (mir)


Artykuł ukazał się w GWARKU 42/2019 z 22.10.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.