26.08.2015

Fundusz wspiera szpital

Cztery inwestycje dofinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach. W sumie do szpitala trafi ponad 3,3 mln zł, a oszczędności, które będą skutkiem inwestycji, szacuje się na 550 tys. zł rocznie.

Termomodernizacji poddany zostanie budynek główny i budynek oddziału psychiatrycznego szpitala. Na ten cel WFOŚiGW udzielił pożyczki na preferencyjnych warunkach w wysokości 1 miliona 37 tys. zł. — W przypadku budynku psychiatrii będzie to daleko idąca termomodernizacja polegająca m.in. na wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, docieplaniu, modernizacji węzła cieplnego, w obu budynkach zmodernizowane zostaną źródła ciepłej wody użytkowej oraz dojdzie do wymiany oświetlenia na ledowe — mówi Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. — Budynek główny został już wcześniej poddany termomodernizacji dzięki pomocy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach wspieranego przez nas zadania tylko uzupełniamy to, czego wcześniej nie zrobiono.

Roboty mają zostać wykonane do końca roku, a oszczędności szacuje się na około 365 tys. zł rocznie.

Termomodernizacja, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz modernizacja centralnego ogrzewania mają być wykonane w 5 mniejszych szpitalnych budynkach administracji, archiwum itd., co ma przynieść oszczędności w wysokości 70 tys. zł rocznie. WFOŚiGW podpisał promesę na pożyczkę w wysokości 791 tys. zł na to zadanie.

Kolejne dofinansowanie dotyczy budowy instalacji fotowoltaicznej, na co również podpisano promesę. Instalacja składająca się z 920 ogniw ma zostać umieszczona na budynku administracji i parkingu. — Dotacja wyniesie 577 tys. zł, a pożyczka 1 mln 400 tys. zł. W obu zadaniach, gdzie udzielono promesy, czekamy na uzupełnienie dokumentacji — mówi prezes Pilot.

Kolejne zadanie to ucyfrowienie pracowni RTG tarnogórskiego szpitala, na co WFOŚiGW przeznaczył pożyczkę 163 tys. zł. Dzięki temu w pracowni przestaną być wykorzystywane stosowane do tej pory do wywoływania klisz środki chemiczne, które są niebezpieczne dla środowiska. — Wszyscy pamiętamy, jak mówiło się o groźbie likwidacji szpitala. Cieszę się, że wsparcie funduszu przyniesie nie tylko efekty ekologiczne, ale także ekonomiczne dla szpitala, a to ma wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców powiatu, jeżeli chodzi o zapewnienie usług leczniczych — mówi prezes Pilot.


Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.