•  
      Fot. Krzysztof Garczarczyk
09.02.2020

Gdy sztangiści z Miasteczka walczyli w I lidze

Historia podnoszenia ciężarów w powiecie tarnogórskim to nie tylko legendarny KKS Śląsk Tarnowskie Góry. Wśród kilku innych klubów, w których uprawiano tę bardzo popularną kiedyś dyscyplinę sportu, znajdował się Hutniczy Klub Sportowy Odra Miasteczko Śląskie. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych jego sztangiści występowali nawet w I lidze państwowej.

Początki sekcji podnoszenia ciężarów HKS Odra sięgają 1969 roku. Ciężarowcy pojawili się w Miasteczku za sprawą Stanisława Duliasa, podówczas kierownika w miejscowej hucie cynku i byłego sztangisty. Inicjatorowi powstania sekcji udało się zachęcić młodzież do treningów, pozyskać przychylność lokalnych władz, dyrekcji huty. Choć wiele osób nie wierzyło w powodzenie tego przedsięwzięcia, po roku działalności sekcja miała już 30 członków, głównie młodych ludzi od 15 do 18 lat.

W 1970 r. drużyna Odry została zgłoszona do rywalizacji w klasie B, którą zresztą wygrała i w latach 1971-72 startowała już w klasie A. Potem przyszedł awans do ligi wojewódzkiej, a po dwóch latach do grupy C, czyli odpowiednika III ligi. Sztangiści z Miasteczka spisali się w niej wyśmienicie i z dorobkiem 10 566 punktów zajęli w 1975 roku pierwsze miejsce w rozgrywkach, uzyskując wraz ze Startem Opole (10 533 pkt.) awans do II ligi. W składzie zwycięskiej drużyny, trenowanej przez Eugeniusza Machurę, byli: Jerzy Pastuszka, Marek Wieczorek, Gerard Opiela, Eugeniusz Mutwil, Bolesław Neuman, Jacek Nowak, Marek Hajduk, Marian Horzela, Marian Nowak, Jan Borycka.

Po kilku latach pobytu w II lidze, sztangiści HKS Odra Miasteczko Śląskie dokonali jeszcze większego wyczynu, zdobywając w 1979 r. awans do I ligi, czyli elity polskiej sztangi. Oprócz wspomnianych już zawodników, barw I-ligowej Odry bronili między innymi: Henryk Szcześniak, Zdzisław Dec, Kazimierz Kordowski, Alojzy Sasak. Liczne sukcesy na pomostach Śląska i kraju odnosiła też utalentowana miasteczkowska młodzież.

W trudnych dla Polski latach osiemdziesiątych zaczął się jednak powolny kryzys. W końcu nieustanne problemy finansowe, organizacyjne i kadrowe sprawiły, że w 1992 roku sekcja podnoszenia ciężarów w Odrze przestała istnieć. Pozostało po niej ponad 30 lat historii i wiele wspomnień.

Krzysztof Garczarczyk


Artykuł ukazał się w GWARKU 6/2020 z 11.02.2020

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.