•  
      Fot. Jarosław Myśliwski
21.02.2020

Gdzie gwarkowie składali talary?

Nie jest pewne czy książę Jan II Dobry kupując w 1496 r. ziemię bytomską miał wiedzę o istnieniu w niej pokładów galeny. Dopiero w 1526 r. wydał z margrabią Jerzym Hohenzollernem akt wolności górniczej. Obiecali w nim nagrody za znalezienie kruszców srebronośnych. Jako potencjalni wtedy inwestorzy w górnictwo ryzykowali niewiele, bo galena jednak była, a nic nie wiadomo o tym, by nagrody za jej znalezienie wypłacono.

Wydany przez nich dwa lata później Ordunek gorny był już inwestycją nie tylko w papier z woskową pieczęcią i obietnicami. Regulował sprawy związane z zaistniałym już górnictwem, wprowadzał podatki i ich poborców. Książę i margrabia musieli z czegoś żyć.

Indywidualni…


Artykuł ukazał się w GWARKU 7/2020 z 18.02.2020

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.