• Fot. Materiały protestujących
12.10.2017

Głos studentów, wspiera rezydentów

Studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego postanowili przyłączyć się do protestu rezydentów. W imię zawodowej solidarności planują w piątek, 13 października, zorganizować protest na rynku w Katowicach. Pikietujących będzie można spotkać w godz. 15-18. Organizatorzy szacują, że na miejscu pojawi się ok. 500 osób.

Udział w proteście zapowiedziała tarnogórzanka Emilia Kocot, studentka trzeciego roku medycyny. - Jednym z głównych powodów, dla których protestują rezydenci i studenci medycyny, są warunki pracy w polskiej służbie zdrowia związane z niedoborem kadr. Niejednokrotnie spotykamy się z lekarzami - niezależnie od tego, czy są rezydentami, czy specjalistami - którzy biorą po kilka etatów, nie dlatego że chcą więcej zarobić, ale dlatego że inaczej zabrakłoby lekarzy na zapełnienie dyżurów. W efekcie nie miałby kto leczyć pacjentów. Większość z nas, o ile nie wszyscy, poszła na studia medyczne z powołania. Osobiście nie chciałabym być w przyszłości sfrustrowanym, przepracowanym i niewyspanym lekarzem. Myślę, że to jest główną przyczyną, dla której studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz innych uniwersytetów medycznych zdecydowali się wesprzeć protest rezydentów. Chcemy móc zostać w Polsce po ukończeniu studiów i wykonywać nasz zawód z godnością, przywracając jednocześnie wiarę pacjentów w naszą służbę zdrowia i zyskując na nowo ich zaufanie – komentuje tarnogórzanka.

Rezydenci postulują, by zwiększono nakłady na ochronę zdrowia do poziomu europejskiego, nie niższego niż 6,8 PKB na przestrzeni trzech kolejnych lat. Apelują o likwidację kolejek do specjalistów i na zabiegi. Chcą, by rozwiązano problem braku personelu medycznego, by zlikwidowano biurokrację oraz by poprawiono warunki pracy i płacy w całej służbie zdrowia, nie tylko wśród lekarzy.

Rezydenci tłumaczą, że są lekarzami mającymi taki sam zakres obowiązków i odpowiedzialności jak lekarze specjaliści. Po 6-letnich studiach przeszli 13-miesięczny staż, by odbywać rezydenturę, która trwa od 4 do 6 lat – w przypadku urlopu macierzyńskiego może ulec wydłużeniu. Średni wiek, w którym młodzi lekarze uzyskują tytuł specjalisty, szacuje się na 37 lat. Podają ponadto, że rezydenci otrzymują obecnie wynagrodzenie w wysokości 2215 zł netto. 

(hm)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.