• - Sarna to nie samica jelenia, to dwa różne gatunki zwierząt i na naszej wystawie można zobaczyć jak kolosalna jest różnica - mówi Marek Górecki, prezesa Koła Łowieckiego Kania.
    - Sarna to nie samica jelenia, to dwa różne gatunki zwierząt i na naszej wystawie można zobaczyć jak kolosalna jest różnica - mówi Marek Górecki, prezesa Koła Łowieckiego Kania. Fot. Jarosław Myśliwski
20.09.2016

Grzybobranie edukacyjne

– Warunki mogą nie sprzyjać grzybiarzom, ale w Kaletach zawsze się jakieś grzyby znajdą – powiedział Justyn Kołek, fachowiec od grzybów. Podsumował w ten sposób VI Rodzinne Grzybobranie, które wbrew kapryśnej aurze jednak się odbyło. Patronatem honorowym imprezę objął Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Konkurs na największą ilość przyniesionych grzybów wygrała w tym roku Wiesława Szydło, drugie miejsce zajął Ryszard Będkowski, a trzecie Mariusz Dragon. – Zwyciężczyni przyniosła w koszu dwa borowiki szlachetne, kilka podgrzybków oraz jednego maślaka. Ryszard Będkowski przyniósł koźlarze dębowe, z charakterystycznymi czerwonymi kapeluszami, niedużą kanię i maślaka – opowiada Justyn Kołek.

Stowarzyszenie "Nasze Kalety", pomysłodawca i organizator imprezy, przyznaje przy okazji grzybobrania nagrodę specjalną. W tym roku trafiła ona w ręce Marka Góreckiego, prezesa Koła Łowieckiego Kania. – Od lat wspiera nasze stowarzyszenie, jako prezes koła łowieckiego, jak i leśniczy Jędryska. Pomaga dobrą radą oraz pomocą na przykład przy zimowej zabawie Zjazd na Byle Czym – uzasadniała Radosława Radziwończyk ze Stowarzyszenia "Nasze Kalety".

Rodzinne Grzybobranie to przedsięwzięcie nie tylko rekreacyjne, ale i edukacyjne. Konkurs plastyczny dla dzieci "Mój przyjaciel las" wygrali Adaś Machoń i Wojtek Bednorz, drugie miejsce zajęli Marta Gansiniec i Aleksander Bawełek, trzecie – Anna Howaniec, nagrody specjalne "za perspektywę i inne spojrzenie na najbliższe środowisko" otrzymali: Patrycja Mazur, Aleksandra Mazur, Mateusz Nowak. Wyróżniono: Matyldę Wręczycką, Julię Telengę, Michała Jon, Danutę i Adama Wawrzyniaków, Emilię Telengę i Piotra Gabrysia.

W konkursie fotograficznym "Polowanie z aparatem" wyróżniono Agatę Machurę i Rafała Płonkę.

Impreza odbyła się w sobotę, 17 września w parku w Kaletach-Jędrysku. Były m.in: warsztaty wikliniarskie, gawęda przyrodnicza Czesława Tyrola, koncert sygnalistów, prelekcja grzyboznawcy Justyna Kołka.

(mir)


Artykuł ukazał się w GWARKU 38 z 20.09.2016

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.