•  
     
26.08.2015

Grzybobranie po raz piąty

V Rodzinne Grzybobranie odbędzie się 5 i 6 września. Imprezę organizuje Stowarzyszenie “Nasze Kalety” wraz z kaletańskim Urzędem Miejskim. Adam Gabryś,  Izabela Cogiel, Radosława Radziwończyk-Gabryś zostali w tym roku nagrodzeni Zielonym Czekiem “za całokształt działalności proekologicznej w ramach Stowarzyszenia “Nasze Kalety”,  które aktywnie włącza się w popularyzację wiedzy ekologicznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych”. Potem otrzymali kolejną nagrodę,  przyznawaną przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach - “EkoAktywni”. — Nagrody mają  charakter finansowy, pieniądze przeznaczyliśmy na organizację tegorocznego grzybobrania — mówi Radosława Radziwończyk. Dodaje, że w tym roku będzie to eksperyment kulinarno-edukacyjno-kulturalno-ekologiczny.

Podczas imprezy, skupionej na zbieraniu grzybów i nagradzaniu za nie, nie zabraknie innych konkurencji. Odbędzie się towarzyszący grzybobraniu od pierwszej edycji "Połów grzybów na wodzie" o puchar burmistrza Kalety. Jak zwykle uczestnicy wsiądą w Zielonej w kajaki i popłyną na staw łowić grzyby. Poza tym na stadionie planowany jest "Bieg o złoty grzyb". Nie sposób sobie wyobrazić kaletańskiego grzybobrania bez prelekcji Justyna Kołka, eksperta w dziedzinie zbierania grzybów. Towarzyszyć mu będzie kolejny przyrodnik - Czesław Tyrol z Koszęcina. Koło łowieckie Kania, podobnie jak rok temu, zaprosi na degustację potraw z dziczyzny.

Degustację, ale nie tylko, zapewni również karpiowóz. Czterech kucharzy pracujących w renomowanym hotelu przyjedzie, by serwować uczestnikom imprezy potrawy z karpia. Będzie się też można dowiedzieć czegoś więcej o tym gatunku ryby, hodowanej w Polsce już w XII wieku, wspominanej w kronikach Jana Długosza.

W programie grzybobrania znalazły się również warsztaty wikliniarskie, minikuźnia i inne atrakcje dla dzieci. To w sobotę i niedzielę, w Truszczycy. Sobota zakończy się spektaklem lublinieckiego Teatru po Pracy oraz koncertem Andrzeja Sikory z Ustronia.

6 września odbędą się: Otwarty Turniej Skata Sportowego o puchar dyrektora MDK w Kaletach, koncert grupy wokalnej MI na ludowo, Miejskiej Orkiestry Dętej wraz z mażoretkami INEZ, pokaz taneczny grupy ROCK TIME, a na koniec zaplanowano plenerowe kino letnie na leżakach - film "Koliber".

Podczas grzybobrania można zdobyć nagrody w różnych konkurencjach, ale główną jest 2-dniowy pobyt w SPA Hotelu Zamek w Lublińcu, dla dwóch osób.


Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.