•  Z myślą o naszych najmłodszych mieszkańcach, doposażona została ścieżka ekologiczno-dydaktyczna.
    Z myślą o naszych najmłodszych mieszkańcach, doposażona została ścieżka ekologiczno-dydaktyczna. Fot. Archiwum
01.08.2017

Grzyby olbrzymy

Borowik, podgrzybek, maślak, koźlarz czerwony, kania, kurka, rydz, muchomor sromotnikowy, muchomor czerwony i olszówka – wszystkie grzyby są wysokie na ponad metr. Stanęły na ścieżce ekologiczno-dydaktycznej w Kaletach.

Ogromne grzyby mają zwrócić uwagę najmłodszych, bo to głównie do nich adresowany jest projekt. Autorzy pomysłu liczą na to, że dzieci przy okazji spaceru nauczą się rozpoznawać poszczególne gatunki, które można napotkać w okolicznych lasach. Drewniane, kolorowe grzyby stanęły w 10 miejscach wzdłuż Alei Dębów. Skoro celem jest edukacja, obok rzeźb zamontowano tablice informacyjne, na której znajduje się opis danego gatunku. Oprócz dzieci krótki kurs przejdą też być może dorośli.

Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących? To pytanie powraca co roku wraz z nastaniem sezonu na grzybobranie. Niektóre grzyby trujące bardzo łatwo pomylić z jadalnymi. Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega przed błędnymi metodami rozpoznawania grzybów trujących. Są osoby, które są przekonane, że grzyb trujący jest gorzki, tymczasem taki muchomor sromotnikowy ma łagodny, słodkawy smak. Do pomyłek łatwiej również dochodzi, jeśli zbieramy grzyby młode, jeszcze nie w pełni wykształcone. Początkujący grzybiarze powinni zbierać wyłącznie grzyby rurkowe, ponieważ w tej grupie nie ma śmiertelnie trujących i jest dużo mniejsze ryzyko zatrucia. Generalna zasada mówi też, że zbieramy tylko te grzyby, które znamy. Nie ma miejsca na wątpliwości.

Grzyby olbrzymy stanęły w Kaletach dzięki dofinansowaniu, jakie miasto otrzymało z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Fundusz przekazał 16 tysięcy złotych złotych.

(eka)

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Artykuł ukazał się w GWARKU 30 z 01.08.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.