•   Nowa, piąta figura gwarka na mapie Tarnowskich Gór.
      Nowa, piąta figura gwarka na mapie Tarnowskich Gór. Fot. Alicja Jurasz
04.12.2017

Gwarek na Barbórkę

W poniedziałek odsłonięto kolejną figurę gwarka w Tarnowskich Górach. Stoi na skwerku przy zbiegu ulic Opolskiej i Cebuli.

Pierwsza figura gwarka została ustawiona 5 lat temu u zbiegu ulic Krakowskiej i Tylnej. W ten sposób w Tarnowskich Górach powstała nowa, świecka tradycja fundowania co roku rzeźby dawnego mieszkańca miasta. Odsłaniano je uroczyście podczas Gwarków. Jednak w programie tegorocznego święta miasta nie było oddania nowego posągu. – W czasie Gwarków tyle się dzieje, że postanowiliśmy przenieść odsłonięcie rzeźby gwarka na Barbórkę, 4 grudnia – mówi Piotr Korab, kierownik Biura Promocji tarnogórskiego Urzędu Miejskiego. – Jako projekt wykorzystaliśmy rzeźbę Alojzego Niedbały. Kolejny gwarek za rok zostanie postawiony w Bobrownikach Śląskich, dzielnicy, w której mieszkał rzeźbiarz.

Posąg przy Opolskiej i Cebuli jest drugim wzorowanym na twórczości Niedbały. Pierwszy ustawiono w ubiegłym roku na Kaczyńcu. Odlew wykonany w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych kosztował 45 tys. zł.

Wcześniej postawiono trzy figury gwarka zaprojektowane przez Norberta Jastalskiego. Można je oglądać na rynku, przy dworcu autobusowym i przy wspomnianym zbiegu ulic Krakowskiej i Tylnej.

(mir)


Artykuł ukazał się w GWARKU 48/2017 z 05.12.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.