•  10 sierpnia Drama Zbrosławice (czerwone stroje) zadebiutowała w IV lidze. Na początek zmierzyła się z Slavią Ruda Śląska.
     10 sierpnia Drama Zbrosławice (czerwone stroje) zadebiutowała w IV lidze. Na początek zmierzyła się z Slavią Ruda Śląska. Zdjęcia: Alicja Jurasz
11.08.2019

Gwarek punktuje, porażki Ruchu i Dramy

Trzecioligowy Gwarek Tarnowskie Góry zrehabilitował się po ubiegłotygodniowej przegranej z beniaminkiem z Wrocławia. W sobotę wygrał u siebie 2:1 z rezerwami Miedzi Legnica. Gorzej było w IV lidze - zespoły Ruchu Radzionków i Dramy Zbrosławice przegrały swoje mecze.

Tarnogórzanie zdecydowanie dominowali w pierwszej połowie, ale w 13. min szczęśliwy strzał Wojciecha Łobodzińskiego dał prowadzenie przeciwnikom z Legnicy. Już w 24. min Rafał Kuliński doprowadził do wyrównania. Wynik meczu ustalił w 69. min Dawid Jarka, który kilka minut po wejściu na boisko wykorzystał podanie Konrada Pipii i pewnie posłał piłkę do bramki rywali.

– Cieszymy się, że udało się zdobyć pierwsze punkty w tym sezonie. Mecz ze Śląskiem II Wrocław nie skończył się po naszej myśli, bo przegraliśmy wysoko. Z Miedzią II zagraliśmy bardzo dobrą pierwszą połowę, w drugiej przeciwnicy nieco nas zdominowali, ale to nam udało się zdobyć drugą bramkę i utrzymaliśmy wynik do końca. Na początku meczu powinniśmy wykorzystać okazję i strzelić 3 bramki, tak się nie stało i końcówka niepotrzebnie była nerwowa – mówił trener Krzysztof Górecko. W tym sezonie Gwarek gra w mocno zmienionym i odmłodzonym składzie. Jest aż 9 nowych zawodników. – Stawka jest bardzo wyrównana, a faworyta szukałbym wśród zespołów rezerw ekstraklasy i I ligi. Jeśli któryś z klubów będzie chciał wzorować się na Lechu Poznań, którego drugi zespół w ubiegłym sezonie wygrał ligę i awansował, to walka będzie jeszcze trudniejsza, niż przed rokiem, kiedy od początku faworytem były Polkowice – dodawał.

Dwie przegrane

W sobotę rozpoczęły się rozgrywki w I grupie IV ligi. Zagrają w niej beniaminek – Drama Zbrosławice i Ruch Radzionków, który zaliczył spadek z III ligi. Początek sezonu obu zespołom się nie udał. Radzionkowski Ruch w pierwszym meczu sezonu, po ciekawym i zaciętym spotkaniu przegrał w meczu wyjazdowym ze Zniczem Kłobuck, tracąc gola w 90. min. W pierwszej, wyrównanej połowie Ruch był stroną groźniejszą, jednak najlepszą okazję zmarnowali gospodarze przegrywając pojedynek sam na sam z Dawidem Stambułą. Po zmianie stron radzionkowianie przejęli kontrolę nad meczem. Dawid Gajewski trafił w poprzeczkę, a w stuprocentowych sytuacjach pudłowali Mikołaj Łabojko i Robert Wojsyk. Niewykorzystane sytuacje srodze zemściły się na Cidrach w ostatniej minucie meczu, gdy to rezerwowy gospodarzy Dawid Wojtyra zdobył gola po kontrze i błędzie obrony Ruchu. Niestety czasu na wyrównanie już zabrakło i spadkowicz z III ligi musiał uznać wyższość beniaminka IV ligi.

Drama Zbrosławice uległa na własnym boisku w Ptakowicach 1:3 Slavii Ruda Śląska. Licznie zgromadzeni kibice nie mieli powodów do zadowolenia. Drama dobrze zaczęła mecz, a kilka sytuacji pod bramką przeciwników szybko przełożyło się na gola w wykonaniu Wojciecha Gałęzioka. Potem goście wykorzystali swoje IV-ligowe doświadczenie i wbili gospodarzom trzy bramki. Za tydzień Dramę czeka wyjazdowy mecz na szczycie – właśnie z Ruchem Radzionków. Pojedynek rozpocznie się o godz. 19.19 i będzie kulminacją obchodów 100-lecia klubu z Radzionkowa.

Udany powrót Kozłowej Góry

Na boiska wróciła też klasa okręgowa. W grupie I gra 6 naszych zespołów. Bilans pierwszej kolejki to trzy wygrane, dwa remisy, jedna porażka – Orzeł Miedary nieoczekiwanie przegrał 0:3 z LKS Jedność 32 Przyszowice. – Nie graliśmy źle, ale przeciwnicy byli bardziej zdeterminowani. Mieliśmy swoje okazje – w pierwszej połowie sędzia nie podyktował karnego za faul na Karolu Kajdzie, bramkarz Jedności wybronił kilka sytuacji. To był kubeł zimnej wody na dzień dobry – mówił trener Orła Adam Krzęciesa.

Odra Miasteczko Śląskie wygrała 4:0 z Silesią Miechowice. Bramki strzelili: Kamil Walesa, Mikołaj Michna, Mateusz Pączek i Beniamin Ilnicki. Sokół Orzech 2:0 pokonał KS 94 Rachowice. Czarni Kozłowa Góra, którzy po 26 latach wrócili do okręgówki, na początek 2:0 zwyciężyli KS Sośnica Gliwice.W pierwszej połowie to Czarni dominowali na boisku, co szybko znalazło potwierdzenie w bramce strzelonej przez Dawida Wypycha w 19. min. Druga połowa była bardziej wyrównana, ale w 80. min Sebastian Sprot po rzucie wolnym ustalił wynik meczu.

Remisami zakończyły się pojedynki Górnika Bobrowniki Śląskie i Unia Strzybnica. Unia bezbramkowo zremisowała z Czarnymi Pyskowice. Górnik podzielił się punktami z Tęczą Wielowieś. Mecz zakończył się wynikiem 1:1. Bramkę dla gości z Bobrownik Śl. strzelił Dariusz Kosak.

III LIGA, III grupa, 2 kolejka. Gwarek Tarnowskie Góry – Miedź II Legnica 2:1. W tabeli: 1. Śląsk II Wrocław (6 pkt.)...7. Gwarek (3 pkt.).

IV LIGA, I grupa, 1 kolejka: Drama Zbrosławice – Slavia Ruda Śląska 1:3, Znicz Kłobuck – Ruch Radzionków 0:1.

V LIGA. Klasa okręgowa, I grupa śląska, 1 kolejka: Unia Strzybnica – Czarni Pyskowice 0:0, ŁTS Łabędy – Przyszłość Ciochowice 2:2, Concordia Knurów – Piast II Gliwice 1:5, Odra Miasteczko Śląskie – Silesia Miechowice 4:0, Tęcza Wielowieś – Górnik Bobrowniki Śląskie 1:1, Sokół Orzech – KS 94 Rachowice 2:0, Czarni Kozłowa Góra – Sośnica Gliwice 2:0, Jedność 32 Przyszowice – Orzeł Miedary 3:0.

II grupa śląska, 1 kolejka: Przyrów – Kalety 1:1.