04.12.2018

Gwarek z Bobrownik Śląskich

4 grudnia odsłonięto figurę gwarka na skwerze przy ul. Głównej w Bobrownikach Śląskich. Jest wzorowana na rzeźbie Alojzego Niedbały, który mieszkał i tworzył właśnie w tej dzielnicy.

To już szósta i pewnie nie ostatnia figura gwarka, która zdobi charakterystyczne dla miasta miejsca. Trzy gwarki są dziełem artysty plastyka Norberta Jastalskiego, trzy kolejne, w tym ten z Bobrownik Śląskich, wzorowane są na rzeźbach Alojzego Niedbały. Bogata kolekcja jego oryginalnych rzeźb stanowi obecnie własność tarnogórskiego Muzeum. Została instytucji przekazana przez tarnogórskich kolekcjonerów sztuki intuicyjnej Annę i Teodora Segietów.

Barbórkowa uroczystość przy ul. Głównej zgromadziła urzędników, polityków, przedstawicieli rady dzielnicy, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Nie zabrakło górników z bobrownickiego Klubu Górnika, mieszkańców i krewnych Alojzego Niedbały, który zresztą niedaleko skweru mieszkał. (aj)

Więcej w "Gwarku" z 11.12.2018. 


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.