•  Krupnioki, teraz może mniej popularne, ale przez wiele lat były przysmakiem sprzedawanym w czasie Gwarków. Na zdjęciu stragan ustawiony w podsieniach.
     Krupnioki, teraz może mniej popularne, ale przez wiele lat były przysmakiem sprzedawanym w czasie Gwarków. Na zdjęciu stragan ustawiony w podsieniach. Fot. Archiwum Gwarka
01.09.2019

Gwarki i krupnioki dla Jorga

Tak jak trudno wyobrazić sobie Gwarki bez króla Jana III Sobieskiego, królowej Marysieńki czy rubasznego Sedlaczka, tak dla wielu uczestników tej imprezy nie ma świętowania bez krupnioków. Nie wszyscy wiedzą, że ich wielkim smakoszem był Jerzy Ziętek, przez długie lata protektor tarnogórskiego święta.

Działacze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które od 1957 do 1988 roku było organizatorem Gwarków dobrze wiedzieli o tej "słabości" popularnego "Jorga". Dbano więc, aby przy okazji święta miasta dostarczyć mu zawsze partię smakowitych krupnioków. Nie wiadomo jak na…


Artykuł ukazał się w GWARKU 35/2019 z 03.09.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.