•  
      Zdjęcia: Jarosław Myśliwski
11.09.2018

Gwarki z wokalistą Genesis

Gwarki już za nami. Który koncert podobał Wam się najbardziej? A może co innego zapadło Wam w pamięć?

Gwarki rozpoczęły się tradycyjnie od przemarszu Tarnogórskiej Orkiestry Dętej. Muzycy przeszli ul. Krakowską na rynek. Potem fantastyczny koncert dały Frele. Na występ trzech dziewczyn śpiewających covery znanych przebojów z autorskimi tekstami w gwarze śląskiej przyszło bardzo dużo ludzi. Publiczność się nie zawiodła. Frele świetnie bawiły się na scenie, co udzieliło się tarnogórzanom i gościom Gwarków. Na koniec zaśpiewały piosenkę "Ino po kolana", a mocnego muzycznego wsparcia udzielił im Silesian Brass Quartet.

Ten, obok koncertu Ray`a Wilsona, spodobał nam się najbardziej. I to ze względu na kontakt z publicznością i stosunek do dziennikarzy (nie było pomysłów typu: można fotografować tylko podczas trzech ostatnich piosenek, zdjęcia przed publikacją muszą zostać zaakceptowane przez managera piosenkarki). Ray Wilson w latach 1996–1998 był wokalistą zespołu Genesis, ale woda sodowa nie uderzyła mu do głowy. Od kilku lat mieszka w Polsce. Skromny, prostolinijny, w pierwszych minutach występu zdobył sobie serca publiczności. Na koncercie można było usłyszeć przeboje jednego z najlepszych zespołów rockowych na świecie, ale i inne piękne piosenki. Było to zakończenie Gwarków, które nie tylko fanom Genesis na długo pozostaną w pamięci.

Co nam się nie podobało? Drożyzna, na przykład na karuzelach. I stoiska, na których nie można było dostać paragonu, a co za tym idzie brak możliwości reklamacji. Nie chodzi o miejscowych rękodzielników oferujących tarnogórskie pamiątki, bo tych to należy wspierać. Ale jak ktoś sprzedaje chińskie zabawki...

Gwarki poza sceną

- Nie doceniamy tego, czym dla Tarnowskich Gór był wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO - taki jest wniosek z konferencji popularnonaukowej, którą w piątek zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Przewodniczący Zbigniew Pawlak mówił o tarnogórskim górnictwie na tle górnictwa kruszcowego w Europie. Jak to się stało, że w Tarnowskich Górach nigdy nie było mennicy, a takie działały w innych europejskich ośrodkach górnictwa kruszcowego? Co mają wspólnego jedwabny szlak i Tarnowskie Góry? Kiedy byliśmy liderem w produkcji cynku? Na koniec konferencji wręczono medale upamiętniające pierwszą rocznicę wpisania Tarnowskich Gór na listę UNESCO. Zaprojektował je Artur Lubos. Wśród instytucji, które otrzymały medale, jest m.in. redakcja Gwarka, a wśród osób współpracujący z nami od lat - Mieczysław Filak.

Kolorowo i głośno - trudno sobie wyobrazić pochód bez bractw strzeleckich. W sobotę na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach odbyły się zawody z okazji Dni Tarnogórskich Gwarków. Podczas uroczystego otwarcia turnieju strzeleckiego hetman Andrzej Janicki wspólnie z prezesem Tadeuszem Żyłą i burmistrzem Arkadiuszem Czechem wręczyli Krzyże Orderu Zasługi Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Leonardowi Woźnicy (Krzyż Komandorski z Mieczami) i Wojciechowi Szczepkowskiemu (Krzyż Komandorski). Potem nastąpiła proklamacja nowego króla i marszałków tarnogórskiego bractwa. W tym roku ten najważniejszy tytuł bracki wywalczył Henryk Wójcik (na zdjęciu), a jego marszałkami zostali Andrzej Janicki (pierwszy) i Leszek Waligóra (drugi).

Rywalizację w Turnieju Gwarkowskim prowadzono w kilku konkurencjach. Najskuteczniejszymi strzelcami do tarczy pamiątkowej okazali się: Janusz Wojewodzic, Tadeusz Żyła i Jerzy Piech. Jak co roku strzelano o Szablę Hetmańską i Srebrnego Gwarka. Pierwszą z wymienionych nagród zdobyła Ewa Rajchel (Rybnik), a dwie kolejne lokaty zajęli Edward Wójcik (Pszczyna), Adam Flak (Tarnowskie Góry). Za sprawą Jacka Wichra statuetka Srebrnego Gwarka pozostała w Tarnowskich Górach, a tuż za nim uplasowali się: Marcin Piech (Pszczyna), Tomasz Dylong (Bytom). W konkurencji o Kaganek Gwarka, skierowanej do kadetów, pierwsze cztery miejsca zajęli: Artur Piech (Pszczyna), Mikołaj Szewczyk (Bytom), Dawid Gorol i Kacper Janicki (Tarnowskie Góry).

(mir)


Artykuł ukazał się w GWARKU 36/2018 z 11.09.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.