•   W Tarnowskich Górach podpisano porozumienie w sprawie akcji edukacyjnej "Hajcujymy – Nie Trujymy".
      W Tarnowskich Górach podpisano porozumienie w sprawie akcji edukacyjnej "Hajcujymy – Nie Trujymy". Fot. Archiwum
31.01.2018

Hajcujymy – Nie Trujymy

W Tarnowskich Górach trwa pilotażowa akcja edukacyjna “Hajcujymy – Nie Trujymy”. WFOŚiGW w Katowicach dofinansował ją kwotą 67 tys. zł.

Pomysł na akcję jest bardzo prosty: w okresie grzewczym wykonać pomiary zanieczyszczeń powietrza w Tarnowskich Górach i wyniki pokazać mieszkańcom na mapie opublikowanej na stronie internetowej www.smog.tarnowskiegory.pl. Do badań postanowiono wykorzystać dopiero co opracowaną aparaturę Głównego Instytut Górnictwa w Katowicach. Dlatego na ulicach Tarnowskich Gór pojawił się Eko Patrol GIG - elektryczny pojazd monitorujący niską emisję, wyposażony w stacjonarną aparaturę pomiarową oraz drona, który może prowadzić pomiary w miejscach niedostępnych dla samochodu.

– Poprzez realizację tego programu staramy się ująć w liczbach dane dotyczące stanu powietrza, by móc wskazać, które części miasta są najbardziej narażone na zanieczyszczenie. Celem naszego projektu nie jest karanie. Nie będziemy od razu biegać z mandatami. Przeciwnie - najczystsze dzielnice miasta zamierzamy nagradzać – mówił podczas podpisania porozumienia w sprawie akcji burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech. Jednak jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, pierwsze dni pomiarów pozwoliły namierzyć kilku wyjątkowych trucicieli, którzy powodują zanieczyszczenia przekraczające dopuszczalne normy o ponad 1000 proc., i do ich drzwi zapuka niebawem straż miejska.

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Andrzej Pilot zwrócił uwagę, że akcje łamie stereotyp postrzegania Tarnowskich Gór leżących na obrzeżu aglomeracji górnośląskiej jako miasta nieborykającego się z problemem smogu. – Smog jest tak samo niebezpieczny dla Białego Śląska jak i dla Czarnego Śląska. Tarnowskie Góry są doskonałym miejscem do prowadzenia tego typu przedsięwzięć, ponieważ burmistrz miasta jest otwarty na wszystkie inicjatywy, które mogą poprawić jakość życia w mieście. Pomysł zrodził się wspólnie i staramy się wykorzystać potencjał każdej ze stron porozumienia – komentował.

Koszty akcji oszacowano na 112 tys. zł, dofinansowanie WFOŚiGW wynosi 67 tys. zł. Porozumienie w tej sprawie podpisali poza miastem i WFOŚiGW Główny Instytut Górnictwa w Katowicach oraz Regionalny Fundusz Ekorozwoju S.A. w Bielsku-Białej. – To nowe i celowe rozwiązanie, które podnosi świadomość mieszkańców i odpowiedzialność za miejsce, w którym żyjemy – skomentował Wojciech Liberski, prezes Regionalnego Funduszu Ekorozwoju.

Jak powiedział prezes Pilot, akcja "Hajcujymy - Nie trujymy" ma pilotażowy charakter i doświadczenia mogą posłużyć do opracowania projektu wykorzystywanego w innych gminach.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 5/2018 z 30.01.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.