12.04.2018

Hip-hop dla wolnej Polski

Gdy w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość Tarnowskie Góry leżały na terenie Niemiec. Ale, jak powiedział Damian Stadler z tarnogórskiego magistratu, jesteśmy Polakami i mieszkamy w Polsce, więc świętujemy. Kalendarz obchodów 100-lecia niepodległości Polski w Tarnowskich Górach liczy ponad 60 imprez.

Aby wydarzenia nie kolidowały ze sobą, a może także by uniknąć konkurowania, stworzono wspólny kalendarz obchodów, który przedstawiono w ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Tarnowskich Górach. Znalazły się w nim żelazne punkty obchodów Święta Niepodległości: tradycyjny capstrzyk na cmentarzu wojennym, msza św. w intencji ojczyzny, uroczystość wręczania nagrody Srebrnych Skrzydeł w Pałacu w Rybnej. Ale będzie także coś, co powinno przypaść do gustu młodzieży, koncert hip-hopowy Kleszcza. To nie debiut tarnogórzanina, jeśli chodzi o tematykę historyczno-patriotyczną. Kiedyś w Muzeum w Tarnowskich Górach Kleszcz występował z koncertem poświęconym Janowi III Sobieskiemu, teraz w TCK będzie Hip-hop dla wolnej Polski.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędą się m.in. sesje popularno-naukowe na temat tarnogórskich literatów, w Pałacu w Rybnej koncerty m.in. "Najjaśniejsza z gwiazd - gwiazda niepodległości", Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim organizuje wyprawy rowerowe śladem walk powstańczych.W sumie wydarzeń zaplanowanych do końca roku jest ponad 60. Najbliższe już w piątek 13 kwietnia, o godz. 18. Będzie to spotkanie poświęcone Piotrowi Urbańczykowi, powstańcowi śląskiemu, śląskiemu policjantowi, na które zaprasza Muzeum w Tarnowskich Górach.

– Imprezy z okazji rocznicy niepodległości Polski zaczęły się w mieście już w grudniu ubiegłego roku, kiedy to otwarto w muzeum wystawę poświęconą Policji Województwa Śląskiego – powiedział Damian Stadler. W szeregach tej formacji służyło wielu powstańców śląskich. Także w tarnogórskiej szkole muzycznej odbyły się już koncerty patriotyczne, poświęcone m.in patronowi Ignacemu Paderewskiemu. – Przed występami mówił: zagram teraz utwór kompozytora z kraju, który obecnie nie istnieje na mapach. Grał dla możnych tego świata i wykorzystywał te okazje, by przypominać o Polsce – powiedział Grzegorz Waloszczyk, dyrektor szkoły.

19 kwietnia Miejska Biblioteka Publiczna im. B. Lubosza w Tarnowskich Górach zaprasza na godz. 18 na spotkanie ze Stanisławem Srokowskim pisarzem, poetą, prozaikiem, dramaturgiem, autorem zbioru opowiadań, który stał się kanwą filmu Wojciecha Smarzowskiego o Wołyniu.

O kolejnych imprezach, organizowanych w Tarnowskich Górach z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy informowali w Gwarku.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 15/2018 z 10.04.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.