•  Do Pałacu Kawalera w Świerklańcu nijak się ma dom nr 20 przy ul. Gliwickiej. Na jego elewacji zachował się wyraźny ślad po dawnym właścicielu Emanuelu Perlsie.
     Do Pałacu Kawalera w Świerklańcu nijak się ma dom nr 20 przy ul. Gliwickiej. Na jego elewacji zachował się wyraźny ślad po dawnym właścicielu Emanuelu Perlsie. Mieczysław Filak
25.04.2019

Historia tarnogórskich Żydów wyszła z cienia

Dzięki autorom kilku książek, wielu publikacji prasowych, filmu dokumentalnego, działaniom stowarzyszeń i muzeum, historia tarnogórskich Żydów wyszła z głębokiego cienia, w którym po 1945 r. pozostawała przez prawie 50 lat.

Śląsk, a więc też Tarnowskie Góry, pod panowaniem katolickich Habsburgów, nie był miejscem przyjaznym dla wyznawców judaizmu. Na przykład w 1535 r. w nieodległym Karniowie oskarżono Żydów o czary. Część z nich spalono na stosach a pozostałych …


Artykuł ukazał się w GWARKU 17/2019 z 20.04.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.