•  
      Fot. Archiwum Gwarka
12.11.2019

Hołd dla Marcina Goryla

14 listopada w Tarnowskich Górach odbędzie się wyjątkowa akcja, upamiętniająca zmarłego przed rokiem Marcina Goryla. Zamiast kwiatów czy zniczy będzie można oddać krew i uratować zdrowie oraz życie innych. Rok temu do akcji zgłosiła się ponad setka osób.

Marcin Goryl zmarł 6 listopada 2018 roku, po długiej walce z chorobą. Kiedy jeszcze walczył o życie, w mediach społecznościowych pojawił się dramatyczny apel Beaty Poprawy, specjalisty kardiologa z tarnogórskiej "Trójki". Prosiła o oddawanie krwi. "Marcin teraz walczy o życie na naszym OIOM-ie. Już trzykrotnie w ciągu doby był na granicy życia i śmierci. Jest w uporczywym krwotoku ze względu na zaburzenia krzepnięcia i bez przerwy ma podawaną krew, ale zaraz ją traci. Czekamy aż jego organizm podejmie sam walkę, ale w tej chwili Marcin potrzebuje dwóch rzeczy – waszej modlitwy i bardzo dużej ilości krwi. Musimy być w takich chwilach solidarni. Nic się w takich momentach nie liczy. Wszyscy stańmy się rodziną Marcina i Macieja. Wyczerpują się wszystkie rezerwy banku" – pisała.

Niestety, mimo wysiłków lekarzy Marcin Goryl zmarł. Wtedy najbliżsi: żona i rodzina poprosili, żeby uczcić jego pamięć, oddając krew, która pomoże innym potrzebującym. Nikt nie spodziewał się tego, co działo się potem. Apel udostępniły w internecie tysiące osób. Dla wielu stał się impulsem do oddania krwi, czasami pierwszy raz w życiu. Dzień po śmierci Marcina Goryla do terenowego oddziału RCKiK w Tarnowskich Górach ustawiała się kolejka kilkudziesięciu osób. Ze względu na ogromny odzew 8 listopada na tarnogórskim Rynku stanęły aż dwa autobusy do pobierania krwi. Chętnych nie brakowało. W sumie tego dnia zgłosiło się 99 osób, a krew oddało 68. – Nie znałem Marcina, jego brata Maćka Goryla kojarzę jako autora fotografii. Kiedy dowiedziałem się o akcji, postanowiłem, że przyjdę i oddam krew. Kiedyś już chciałem to zrobić, wtedy były przeciwwskazania. Ta sytuacja mnie zmobilizowała. To nic strasznego i nie ma się czego bać. Wszystkim polecam oddawanie krwi, bo to może pomóc innym. A kiedyś być może nam – mówił Paweł Sienko z Tarnowskich Gór, jedna z wielu osób, która zareagowała na apel. – Jestem tu pierwszy raz. Taka akcja wyświetliła mi się na Facebooku i pomyślałam: czemu nie pomóc? Mimo że nie znałam Marcina, to historia bardzo mnie poruszyła. Jeśli jemu już nie mogę pomóc, to może komuś innemu? – mówiła Asia Świderska. Przyszła z Klaudią Dziadosz, która jest krwiodawcą od 2011 roku. – Ostatnio krew oddawałam jakiś czas temu, ale po tej akcji zdecydowałam się do tego wrócić, tym bardziej że znam Maćka.

Po roku, w hołdzie dla Marcina Goryla akcja będzie powtórzona. O udział apelują jego najbliżsi. " (...) To były bardzo trudne chwile, ale Wasza solidarność była czymś niesamowitym. Razem z rodziną postanowiliśmy kontynuować akcję, którą Marcin zapoczątkował – w ten sposób jest szansa na kolejne uratowane życia... Nigdy nie wiemy, kiedy my sami będziemy potrzebowali tego życiodajnego paliwa" – piszą w mediach społecznościowych.

W czwartek, 14 listopada na tarnogórskim Rynku będą dwa autokary Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jeden między godz. 10 a 17, drugi od godz. 13 od 17. Warto pamiętać, że krew można będzie oddać w oddziale RCKiK w Tarnowskich Górach, który jest czynny od poniedziałku do piątku między godz. 7 a 12.30 i mieści się w \"Trójce\". W tym dniu na Rynku będzie też można się zarejestrować jako dawca szpiku między godz. 10 a 14.

Alicja Jurasz


Artykuł ukazał się w GWARKU 45/2019 z 12.11.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.