• Fot. Franek Tarski
19.05.2017

Hughes z USA w Brynku

Lasów w Brynku strzeże teraz amerykańskiej konstrukcji śmigłowiec Hughes 369 E. Stacjonujące tu jeszcze latem zeszłego roku Mi 2 prawdopodobnie odleciały na zasłużoną emeryturę.

Mi 2 uważany był za najbardziej uniwersalny śmigłowiec na świecie. Występował w roli maszyny wojskowej w wersji minerskiej i szturmowej, rolniczej do oprysków, patrolowej, pasażerskiej. Latał w straży granicznej, w policji, woził pasażerów, tak zwanych VIP-ów. Nawet grał w filmie. W "07 zgłoś się" szalona pani pilot-milicjantka, wiozła porucznika Borewicza, po czym po wylądowaniu i wyjęciu z maszyny leżaka, rozpięła kombinezon wystawiając do słońca swe jak najbardziej prywatne wdzięki. Znacznie większe znaczenie ma jednak rola, jaką Mi 2 zagrał w "Tylko dla twoich oczu", filmie o przygodach Jamesa Bonda. Tam przez chwilę widać na ekranie nawet logo fabryki w Mielcu, bo tylko tam produkowano ten typ śmigłowca.

Tak czy inaczej, to już historia. Teraz czas na Hughesa, mniejszego, lżejszego, szybszego, o większym zasięgu. Jak się spisze? Poczekamy, zobaczymy. Legenda maszyn tego typu nie otacza, powiedzieć o nich, że są "kultowe" to również nadużycie. Podobnie jak Mile (od nazwiska Michaiła Mila, konstruktora), projekt powstał w latach 60. Jednak już na oko widać, że w dziedzinie przynajmniej designu Amerykanie mieli niejaką przewagę nad swoimi radzieckimi konkurentami. Obu maszyn jednak nie da się porównać. Mi jest trzykrotnie cięższy, znacznie większy, ma dwa, a nie jeden silnik. Można powiedzieć, że "chodzi w innej wadze". (CR)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.