•  
      Fot. Jarosław Myśliwski
17.02.2020

Ile dopłacą do OZE?

Około 3900 zł będzie musiał zapłacić mieszkaniec przy zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej. Tarnogórski magistrat szacuje, że koszt takiego urządzenia (moc Pi 3,92 kW czyli średnia wielkość dla domu jednorodzinnego) to 18 200 zł. Dwukrotnie wyższy będzie udział mieszkańca w przypadku wyboru pompy ciepła, ale jej koszt to około 38 tys. zł. Wydatek mieszkańca w przypadku zakupu i montażu solarów to około 2300 zł. Instalacje będą finansowane w około 70 proc. ze środków UE, natomiast pozostałe około 30 proc. stanowił będzie wkład własny mieszkańców.

Dzisiaj w Urzędzie Miejskim w Tarnowskich Górach podpisano umowę w sprawie projektu "Odnawialne źródła energii poprawą jakości środowiska naturalnego na terenie Gmin Partnerskich". Bierze w nim udział 11 gmin (Gaszowice, Jejkowice, Krupski Młyn, Kuźnia Raciborska, Lelów, Lyski, Nędza, Psary, Sośnicowice oraz Tworóg), a Tarnowskie Góry są liderem.

Cały projekt opiewa na łączną kwotę prawie 70 mln zł, w tym ok. 52 mln zł dofinansowania, co pozwoli na realizację około 3600 ekologicznych instalacji. W samych Tarnowskich Górach będzie do rozdysponowania około 20 mln zł. Na liście podstawowej znajduje się ponad 700 wniosków na ponad 1000 instalacji: ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła i solary.

W połowie marca ogłoszone zostaną przetargi na poszczególne instalacje. – Trzeba liczyć się z tym, że wyłonienie wykonawców i realizacja instalacji u mieszkańców nastąpi dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie z marszałkiem, co nastąpi najpóźniej do końca sierpnia 2020 roku – informuje Jarosław Wasążnik, kierownik miejskiego Biura Strategii i Rozwoju Miasta.

Wykonawcy instalacji instalacji powinni zostać wyłonieni na przełomie września i października 2020 r. – Zakładamy, że pierwsze prace projektowe ruszą w IV kwartale tego roku, a prace montażowe będą trwały od początku 2021 roku do kwietnia 2022 roku – zapowiada Wasążnik.

Podpisywanie umów organizacyjno-finansowych z mieszkańcami już się rozpoczęło. Będzie trwało około 3 miesięcy. W razie rezygnacji kogoś z udziału w projekcie, ogłoszony zostanie nabór uzupełniający. (mir)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.