• 24.01.2016

  Incidental & Accidental w CKŚ

  Dwie twórczości, dwa kontynenty, ta sama artystyczna dociekliwości. 23 stycznia w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim otwarto wystawę prac Leszka Szurkowskiego i Ryszarda Tabaki “Incidental & Accidental. Między Determinacją a Przypadkiem”. To pierwsze po ponad 35 latach twórcze spotkanie tych fotografów, wywodzących się z wrocławskiego seminarium Foto-Medium-Art.

  Alicja Jurasz

  Działalność wrocławskiej grupy i jej członków przypadła na lata 70. Na początku lat 80. część jej członków zdecydowała się na wyjazd z kraju. Leszek Szurkowski wyemigrował do Kanady, Ryszard Tabaka — do Australii. Zdaniem Szurkowskiego wyjazd miał duże znaczenie dla ich późniejszej kariery zawodowej i warsztatu. — Główną zaletą była możliwość podróżowania i styczności z innymi kulturami oraz formami komunikacji wizualnej — mówił. 

  Jego prace, które można obejrzeć w CKŚ, powstawały między 2000 a 2015 rokiem. Są dla niego formą notatnika. — W naturze mam porządkowanie informacji, więc to próba wyjścia z chaosu i poskładania go w coś, co może być łatwiejsze w odbiorze — stwierdził. Uważa, że fotografia cyfrowa ułatwia artystyczną wypowiedź i kreację. Odwrotnie niż Tabaka, który zaprezentował instalację komentującą fotografię cyfrową. — Zaskoczyła mnie olbrzymia ilość informacji, która jest potrzebna, żeby obejrzeć zdjęcie. To miliony cyferek i liter. Cały proces jest przytłaczający — podkreślał. Dlatego pokazał ten proces. Jedna fotografia to 10 tomów książek, każda liczącą 256 stron, w sumie 27 milionów znaków. "Tektoniczne pejzaże" Tabaki intrygowały oglądających, zgodnie z intencją autora. — Obraz ma stymulować do konfrontacji, odgadnięcia, co przedstawia. Jestem pilotem, dużo latam i zacząłem fotografować z góry to, co mnie samego zaskakuje — mówił.

  Przygotowania do wystawy trwały ponad rok. Jej pomysłodawcą i kuratorem jest Jacek Piechucki, który w latach 70. miał okazję współpracować z artystami w katowickiej "Galerii 2" oraz wrocławskim Foto-Medium-Art. — Po 30 latach znów się spotkaliśmy, okazało się, że są tak samo dociekliwi i interesujący. Podjęliśmy decyzję o twórczym spotkaniu w Polsce. CKŚ wyszedł nam naprzeciw — stwierdził. Pierwotnie na wystawie miały być też pokazane prace Ireneusza Kulika.

  Wystawie towarzyszy katalog zaprojektowany przez Leszka Szurkowskiego. Dyrektor CKŚ Stanisław Zając podkreślał, że widać w nim zderzenie dwóch koncepcji fotografowania i myślenia o fotografii, świecie i człowieku. — To spojrzenia dwóch emigrantów, z których jeden pojechał do Australii, drugi do Kanady. Spotykali się z różnymi przestrzeniami kulturowymi i wchodzą ze sobą w dyskurs — zaznaczył. 


  komentarze
  „Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

  Wydawca:
  Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

  Adres redakcji:
  42-600 Tarnowskie Góry
  ul. Bytomska 3
  Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
  fax 32-285-37-03
  Poinformuj Gwarka

  Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

   

  Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.