•  Niewątpliwa gwiazda Industriady w Tarnowskich Górach. Fakt, nie śpiewa, ale za to jeździ i bucha parą
     Niewątpliwa gwiazda Industriady w Tarnowskich Górach. Fakt, nie śpiewa, ale za to jeździ i bucha parą Fot Jacek Tarski
09.06.2018

Industriada, maszyny pełną mocą

Industriada, czyli święto szlaku zabtytków techniki ruszyła po raz kolejny. W Tarnowskich Górach “bazą” wydarzenia jest jak zwykle kopalnia zabytkowa. W tym roku ma to jednak znaczenie symboliczne, bo kopalnia to rzeczownik rodzaju żeńskiego, a hasło przewodnie tegorocznych działań to “Industria jest kobietą”.

Symboliczne "grzanie maszyn" miało miejsce w piątek, 8 czerwca. Na scenach w skansenie maszyn parowych, z więc w krajobrazie jak najbardziej industrialnym, wystąpiły niewątpliwe gwiazdy, czyli Paulina Przybysz i Monika Brodka. W sobotę, od rana teren wzięli we władanie młodzi i najmłodsi. Co 20 minut pod ziemię zjeżdżałą kolejna grupa, witana w komorach kopalni przez odzianych w stroje z epoki panów i panie. W jedej z komór urządzono wyjątkowe widowisko z laserami w roli głównej.

Na powierzchni też atrakcji co niemiara. Uwagę przyciągał ogromny, parowy walec, przywieziony na tę okazję specjalnie z Czech. Walec, pochodzący pewnie jeszcze z XIX wieku był bowiem, jak się to mówi, na chodzie. Buchając kłębami dymu i pary jeździł po alejkach skansenu. Jako że impreza miała popularyzować naukę i technikę, dzieci mogły uczestniczyć w zabawach zabawkami wykorzystującymi zjawiska fizyczne. Wszyscy chętni mogli z kolei poznawać zasady działania maszyn parowych i silników cieplnych. (CR)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.