25.11.2019

Iperyt i kwas pruski w garażu na Osadzie Jana

Do 5 Pułku Chemicznego w Tarnowskich Górach zgłosiło się dwóch mężczyzn z dwoma pojemnikami, które znaleźli w garażu. Podejrzewali, że w środku mogą być środki trujące.

Do zdarzenia doszło w sobotę, 23 listopada. Mężczyźni porządkowali garaż przy ul. Chopina na Os. Jana w Tarnowskich Górach. Należał do zmarłego członka rodziny. Znaleźli dwa podejrzane pojemniki i woleli oddać je w ręce żołnierzy. Ci przebadali znalezisko. Okazało się, że to zestawy z 1956 r. z iperytem i kwasem pruskim (cyjanowodorem). Na szczęście nie stanowiły zagrożenia, były to bowiem zestawy ćwiczebne. Niemniej zawiadomiono o zdarzeniu policję.

Na wszelki wypadek, strażacy przeszukali jeszcze garaż, ale nie znaleźli więcej iperytu i kwasu pruskiego nie znaleźli. Pomiary nie wykazały też obecności jakichkolwiek niebezpiecznych substancji czy oparów. (esp)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.