•  Pani Aniela w ciągu ostatnich dwóch lat przyozdobiła kilkaset jaj /
    Pani Aniela w ciągu ostatnich dwóch lat przyozdobiła kilkaset jaj / Fot. Hanna Kampa
15.04.2017

Jaja z Mikołeski prawie jak Faberge

Aniela Hadrysiewicz z Mikołeski ma 84 lata i niemal każdą wolną chwilę poświęca rękodziełu. Prace ręczne towarzyszyły jej przez całe życie. Były odskocznią od trudnej codzienności.

Pani Aniela urodziła się w Mikołesce. Była szóstym z dziesięciorga dzieci państwa Janików. Gdy zmarł jej ojciec, najmłodsze z rodzeństwa miało zaledwie 11 miesięcy. W domu było biednie. – Śmiano się z mojego młodszego rodzeństwa, że biega po wsi ubogo ubrane. Wtedy razem z siostrami nocą podkradałyśmy mamie swetry. Prułyśmy je i robiłyśmy dla nich ubranka – wspomina pani Aniela.

Mieszkanka Mikołeski wyszła za mąż, mając 17 lat za Piotra Hadrysiewicza. Urodziła syna i trzy córki. Można powiedzieć, że rękodzieła nauczyło ją życie. – Też nam się nie przelewało. Mąż był leśnikiem, a ja dorzucałam się do domowego budżetu jak tylko mogłam. Nocami szyłam poduszki, a z odpadów foliowych torby, czapki i ozdobne misie na butelki, które później sprzedawałam – dodaje pani Aniela.

Dziś wykonuje głównie ozdobne jajka wielkanocne i bombki choinkowe. Pracuje na szydełku, ale także z cekinami, koralikami czy wstążeczkami. Ma niezawodny wzrok, tylko czasami używa okularów. – Potrafię spędzić na ozdabianiu jaj nawet osiem godzin dziennie. To mnie uspokaja – twierdzi. Warte uwagi jest szczególnie jedno z wykonanych ostatnio jaj. Mierzącej kilkanaście centymetrów ozdobie mieszkanka Mikołeski poświęciła 4 dni. Wbiła w jajo aż 450 szpilek. – Wygląda niemal jak jajo Faberge – żartuje jej wnuk Dawid.

Poza tym pani Aniela potrafi także pięknie haftować i robić na drutach. Jest jedną z niewielu osób, która potrafi jeszcze wyprowadzić w skarpecie piętę. – Brygida Popławska z domu kultury w Kaletach zachęcała mnie nawet, bym w przyszłości pokazała na warsztatach, jak to robić – śmieje się pani Aniela.

Hanna Kampa


Artykuł ukazał się w GWARKU 15/2017 z 11.04.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.