•  Kościół przy ul. Gliwickiej w Tarnowskich Górach nazwano imieniem Jacoba nie na pamiątkę burmistrza, a od imienia jego patrona, apostoła Jakuba Starszego lub Młodszego. Św. Anna patronuje kościołowi od 1670 r.
     Kościół przy ul. Gliwickiej w Tarnowskich Górach nazwano imieniem Jacoba nie na pamiątkę burmistrza, a od imienia jego patrona, apostoła Jakuba Starszego lub Młodszego. Św. Anna patronuje kościołowi od 1670 r. Fot. Mieczysław Filak
08.01.2020

Jak Gruzelka stał się Grzelką

Na tabliczce z nazwą jednej z tarnogórskich ulic widnieje napis: Ul. B. GRUZEŁKI. To nawiązanie do okresu międzywojennego, kiedy ulica nosiła nazwę: Burmistrza Gruzełki.

Być może imię pełniącego tę funkcję w XVII w. pominięto, bo nie wiedziano, jak je napisać, a i z nazwiskiem też był kłopot. W 1892 r. pastor Fedor Bojanowski wydał drukiem w języku niemieckim publikację pt. "Historia parafii ewangelickiej w…


Artykuł ukazał się w GWARKU 1/2020 z 07.01.2020

komentarze
z gmin
z gmin
z gmin
z gmin
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.