•  W nawie ewangelickiego kościoła Zbawiciela przy Rynku jest tablica z nazwiskami 71 poległych podczas twojny parafian z Tarnowskich Gór i okolicznych miejscowości. Aż 7 razy wypisano na niej nazwisko Gatzki.
     W nawie ewangelickiego kościoła Zbawiciela przy Rynku jest tablica z nazwiskami 71 poległych podczas twojny parafian z Tarnowskich Gór i okolicznych miejscowości. Aż 7 razy wypisano na niej nazwisko Gatzki. Fot. Mieczysław Filak
12.04.2019

Jak to było za Wilusia

Jeszcze pamiętam starszych ludzi, którzy mawiali, choć raczej po cichu, że “za Wilusia dobrze było”. Nie byli wówczas na tyle wiekowi, by pamiętać króla pruskiego a zarazem cesarza niemieckiego Wilhelma I, którego pomnik stanął w Tarnowskich Górach w 1897 r. Wspominali zapewne jego wnuka Wilhelma II.

Na tron wstąpił w 1888 r. Jedną z jego pierwszych decyzji było zdymisjonowanie kanclerza

Otto von Bismarcka. Żelazny Kanclerz, bo taki sobie zyskał przydomek, nie zapisał się dobrze w pamięci Polaków zamieszkujących Śląsk oraz tereny włączone do pruskiego…


Artykuł ukazał się w GWARKU 15/2019 z 09.04.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.