25.06.2019

Jak zdobyć pierwszą pracę i doświadczenie na rynku pracy

Warto wiedzieć, że swoją pozycję zawodową budujemy przez całe życie, począwszy od szkoły, wyboru studiów, pierwszą pracę i dalszy rozwój zawodowy. Nasze hobby, sposób w jaki spędzamy wolny czas, często przydają się do rozwijania kompetencji, z których korzystać możemy w pracy. W jaki sposób jednak zdobyć pierwszą pracę i doświadczenie na rynku pracy? Podpowiadamy jak zaplanować karierę zawodową.

Zacznij już na studiach

Wielu studentów podejmuje swoją pierwszą pracę właśnie podczas kontynuowania nauki. Zazwyczaj studentów widzimy w popularnych sieciach kawiarni, fast foodów, restauracji, w pubach i klubach. To praca łatwo dostępna, a branża usługowo-gastronomiczna wciąż cierpi na deficyt pracowników. Zazwyczaj tego typu pracę student może znaleźć, udając się bezpośrednio do miejsca pracy. Często na drzwiach klubów czy kawiarni widnieje nawet ogłoszenie o wakatach. Właściciele czy kierownicy są bardzo otwarci na studentów, zapewniając im elastyczne godziny wykonywania pracy. Warto rozważyć takie zatrudnienie jako pracę dodatkową. Po pierwsze podczas studiów przyda się każdy grosz. Po drugie doświadczenie zdobyte dzięki pracy będzie nieodzowne. Kontakt z ludźmi, wymagania, niejednokrotnie trudne sytuacje do rozwiązania, współpraca z zespołem - tego nie da nauczyć się w żadnej szkole.

Praca ukierunkowana

Pierwszą pracę możemy potraktować jako trampolinę do prawdziwej kariery zawodowej. W takiej sytuacji to nie pieniądze będą najważniejsze, lecz możliwość nabycia odpowiedniego doświadczenia. Możemy wybrać spośród wielu staży, czy programów. Jeśli mamy sprecyzowane plany zawodowe, starajmy się już podczas studiów wykonywać pracę związaną z branżą, w której później planujemy pracować. Studiujesz dziennikarstwo? Pisz artykuły, wysyłaj je do różnego rodzaju serwisów internetowych, staraj się o staż w redakcji, pisz newsy nawet za darmo, rób materiały video, publikuj online. Chcesz zostać programistą? Załóż konto na platformach dla IT, pokaż jak programujesz, wysyłaj zapytania do Software House’ów w sprawie stażu. Możesz pracować dla dowolnej firmy z całego świata, nie wychodząc z domu. To daje niesamowite możliwości.

To tylko przykłady, w jaki sposób możesz zagospodarować swój wolny czas i starać się o pierwszą pracę. Dzięki takiemu podejściu zbudujesz doświadczenie zawodowe, które później okaże się przepustką do lepszej pracy na stałe.

Gdzie szukać pierwszej pracy?

Niezależnie od charakteru pracy, najlepszym i najbardziej efektywnym sposobem na poszukiwanie pracy będzie korzystanie z serwisów publikujących oferty pracy, takich jak www.aplikuj.pl. Portale z ogłoszeniami o pracę odwiedzają dziennie nie tylko kandydaci, ale również firmy poszukujące pracownika. Dzięki wygodnej wyszukiwarce łatwo znaleźć oferty według miast, branży oraz rodzaju pracy. Umowa o pracę, praca zdalna, staż, praca dla studenta, praca tymczasowa - wybór jest ogromny.

Nauka jest bardzo ważna. Jeszcze lepiej, gdy uda nam się pogodzić ją z pracą, dzięki której już na wczesnym etapie zaplanujemy ścieżkę kariery zawodowej. A może warto od samego początku pomyśleć o własnej działalności? Na pewno nie zaszkodzi rozeznać się, jak wyglądają rynki pracy. Sprawdź publikację z wieloma praktycznymi poradami - “Własna działalność czy etat? - analizujemy rynek pracy w Katowicach".

TEKST REKLAMOWY


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.