•  Pomiędzy Jędryskiem a Kaletami było kiedyś wielkie rozlewisko Małej Panwi. Zaznaczono na niej projektowaną groblę. Po rozlewisko obecnie nie ma śladu, a w miejsce grobli jest drogą łącząca obie miejscowości.
    Pomiędzy Jędryskiem a Kaletami było kiedyś wielkie rozlewisko Małej Panwi. Zaznaczono na niej projektowaną groblę. Po rozlewisko obecnie nie ma śladu, a w miejsce grobli jest drogą łącząca obie miejscowości. Fot. Jarosław Myśliwski
14.11.2017

Jędryskowska kuźnica nad Małą Panwią

“Od góry Zielonego pierwsza, Wtorą zową miodowską tę, co jej jest bliższa, Pod tą jest bardzo stara kuźnica kuczowska, Czwarta niżej w poł mili leży jędryskowska” - napisał Walenty Roździeński w słynnym dziele “Officina Ferraria abo huta y warstat z kuźniami szlachetnego dzieła”. Czy to były początki Jędryska, czy też powstał znacznie wcześniej?

Materiały na temat historii Jędryska zaczęło gromadzić Stowarzyszenie "Nasze Kalety". Część opublikowano w 80-stronicowej książeczce "Z dziejów Jędryska". Znajdziemy w niej artykuł Bernarda Szczecha, archiwalne fotografie, pocztówki i mapy, ale też wspomnienia starszych mieszkańców miejscowości oraz…


Artykuł ukazał się w GWARKU 45/2017 z 14.11.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.