28.02.2018

Joanna Hawełek mistrzem ortografii

Joanna Hawełek zdobyła tytuł Bibliotecznego Mistrza Ortografii. 22 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach zorganizowano Dyktando Biblioteczne “Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.

Najpierw z tekstem przygotowanym przez prof. Aldonę Skudrzyk zmagało się 24 śmiałków. Potem spierało się o niego konkursowe jury. Napisanie dyktanda zajęło niespełna 30 minut, ocena prac trwała ponad godzinę. – Przez pół godziny musieliśmy mówić o zasadach, o tak zwanych błędach afektu. W zdaniu "U progu niepodległości..." słowo niepodległość można było napisać małą i dużą literą. Jeżeli ktoś ma afekt, znam kilka książek, gdzie Niepodległość jest pisana dużą literą, można napisać dużą i to uznaliśmy. Dwuznaczników jest tutaj dziesięć – powiedział prof. Jerzy Paszek i z podsumowania dyktanda zrobił się ciekawy wykład, pełen docinków i dygresji literaturoznawcy na temat językoznawców.

Poza prof. Paszkiem w jury zasiadały: Dorota Fonfara, Janina Pęcherz i Alicja Podstolec. Drugie miejsce zajęła Bożena Kloc, trzecie przyznano Monice Myśliwczyk.

Dyktando zorganizowano w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

(mir)


Artykuł ukazał się w GWARKU 9/2018 z 27.02.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.