26.08.2015

Jubileusz żubrów

W 1865 r. ówczesny właściciel pszczyńskich lasów –  książę Jan Henryk XI Hochberg wymienił, z carem Aleksandrem II, 20 jeleni szlachetnych na 4 żubry białowieskie. Stado początkowo mieszkało w zagrodzie w lesie murckowskim. Kiedy zimą z 1877 na 1878 r. wzbogaciło się jeszcze o 2 byki i pięć krów, zostało przeniesione na tereny dzisiejszej hodowli do Jankowic, gdzie żubry dostały do dyspozycji 11 tys. hektarów lasu. To właśnie te żubry dały początek pszczyńskiej linii hodowlanej i odegrały kluczową rolę w uratowaniu żubra przed całkowitą  zagładą.

Żubrzy jubileusz został wsparty przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Kobiór otrzymało dotację na obchody "150 lat Żubrów Pszczyńskich". Od 1865 roku żubr jest na stałe wpisany w historię Śląska oraz stanowi najważniejszy element fauny naszego regionu.

— Dotacja przeznaczona jest na: zakup nagród, wykonanie tablic informacyjnych, druk katalogów, plakatów i innych materiałów,wykorzystanych podczas imprez składających się na to wydarzenie. To między innymi: uroczystość w Muzeum Zamkowym w Pszczynie, konkurs wiedzy o żubrze oraz konkursy plastyczne, konkurs dla studentów ASP w Katowicach na plakat rocznicowy, plener rocznicowy dla artystów, wystawa okolicznościowa w Śląskim Ogrodzie Botanicznym, Dzień Żubra w Ośrodku Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Jankowicach — informuje Maciej Gramatyka, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Na niebezpieczeństwo wyginięcie w Europie żubrów zwrócono uwagę w czasie I wojny światowej. Działania wojenne przetrwała garstka zwierząt. W 1923 roku były na świecie tylko 54 sztuki. "Przejmując w czerwcu 1922 r. wraz z częścią Górnego Śląska lasy pszczyńskie, Polska przejęła 3 żubry. Zespół weteranów składał się z 15-letniego byka Plebejera, 2-letniego kaleki nie nadającego się w ogóle do rozpłodu i 19-letniej żubrzycy Planty z postrzałem w udo. Wbrew przewidywaniom 19-letnia żubrzyca wydała na świat w dniu 25.X.1824 r. – żubrzyczkę. W okresie od 1924 do 1953 r. przyszło na świat 87 żubrów, w tym 45 płci męskiej i 42 płci żeńskiej. W roku 1937 zakończył swój żywot byk weteran Plebejer, a w 1931 r. – żubrzyca Planta. Dwa te okazy, związane z historycznym podtrzymaniem rodu żubrzego w Polsce, spreparowane są ozdobą Muzeum Śląskiego w Bytomiu – napisał Stanisław Cenkier w 1956 r. w "Trybunie Leśnika".

II wojnę światową przetrwały w Polsce 34 żubry, z czego 20 w Pszczynie. Po wojnie Polska stała się światowym liderem w restytucji żubra.

W ramach obchodów 150-lecia żubrów pszczyńskich Zagroda Pokazowa Żubrów w Pszczynie organizuje warsztaty dla dzieci i lekcje przyrodnicze "Tropem Żubra". Zapisy i ustalanie terminów pod numerem 32-447-05-03. Ponadto: Stowarzyszenie Miłośników Żubrów przygotowuje wystawę, która w sierpniu zostanie otwarta na Rynku w Pszczynie, potem będzie dostępna w Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie, 8-14 sierpnia Oddział PTTK Ziemi Pszczyńskiej, przy współpracy z Nadleśnictwem Kobiór, zapraszają do udziału w 64. Ogólnopolskim Zlocie Turystów Kolarzy. Główne uroczystości rocznicowe odbędą się 9 września w Muzeum Zamkowym w Pszczynie, a towarzyszyć im będzie Konferencja Międzynarodowa "Żubry w Lasach Pszczyńskich".

Każdy może też zgłosić propozycję imienia dla małego żubra, który 20 maja przyszedł na świat w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie. Imię musi być "żeńskie" i zaczynać się od liter "PL", zgodnie z oznaczeniem pszczyńskiej linii hodowlanej, której założycielami byli Planta i Plebejer. Cieliczka cieszy się dobrym zdrowiem i jest bardzo ciekawa świata. Jej mamą jest siedmioletnia Placka, a ojcem siedemnastoletni Plawiant.

Propozycje imienia można przesyłać do 20 lipca, pocztą elektroniczną na adres mpawlak@pszczyna.info.pl lub pocztą tradycyjną - "Głos Pszczyński", ul. 3 Maja 9, 43-200 Pszczyna. Każdy może przesłać tylko jedną propozycję wraz z danymi osobowymi oraz numerem telefonu kontaktowego. Ogłoszenie wyników nastąpi 31 lipca.


Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.