•  Dwaj prezesi, Jerzy Teodor Michura ( z lewej) i Mariusz Jędra.
     Dwaj prezesi, Jerzy Teodor Michura ( z lewej) i Mariusz Jędra. Fot. Krzysztof Garczarczyk
17.02.2020

Jubileusz ze sztangą

Gdyby nie Ślązacy, podnoszenia ciężarów może w Polsce w ogóle by nie było. W każdym razie zasługi Śląska w rozwoju tej dyscypliny sportowej nie podlegają dyskusji. 16 lutego w Tarnowskich Górach świętowano 100-lecie Śląskiego Związku Podnoszenia Ciężarów.

Na uroczystości przybył prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, olimpijczyk Mariusz Jędra oraz wielu innych znamienitych gości. Byli wśród nich w przedstawiciele Sejmiku Województwa Śląskiego, władz powiatu tarnogórskiego, Tarnowskich Gór, Piekar Śląskich, Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowskich Górach, klubów sportowych, a także zawodnicy, trenerzy i działacze.

Historię podnoszenia ciężarów na Śląsku od lat siedemdziesiątych XIX wieku po czasy współczesne przedstawił Jerzy Teodor Michura, prezes Śląskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. 23 października 1920 r. w Bytomiu powołano do życia Górnośląski Związek Ciężkiej Atletyki, którego członkowie, oprócz dźwigania ciężarów, uprawiali także zapasy i boks. Datę tę przyjmuje się za początek działalności Śląskiego Związku Podnoszenia Ciężarów.

Jubileusz był okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla rozwoju podnoszenia ciężarów, które przed laty należało do najpopularniejszych dyscyplin sportu w powiecie tarnogórskim. Uprawiano je w wielu klubach, a szczególne sukcesy odnosili zawodnicy KKS Śląsk Tarnowskie Góry i HKS Odra Miasteczko Śląskie. Dziś dawne tradycje podtrzymuje na naszym terenie głównie Andaluzja Transbed Piekary Śląskie.(K)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.