• Staw Sen Nocy Letniej. Tuż obok jest Źródełko Spełnionych Marzeń. Niektóre nazwy to pamiątka po pobycie Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku.
    Staw Sen Nocy Letniej. Tuż obok jest Źródełko Spełnionych Marzeń. Niektóre nazwy to pamiątka po pobycie Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku. Fot. Jarosław Myśliwski
15.08.2017

Jura z funduszem

Nie tylko dba o środowisko naturalne, ale też wspiera jego poznawanie. Nie bez powodu, bo świadomość wartości otaczającej nas przyrody potrafi najlepiej motywować do jej szanowania.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach od lat wspiera tworzenie ścieżek edukacyjnych. Mają one szczególną wartość w miejscach objętych ochroną. Takim jest rezerwat Parkowe w Złotym Potoku, leżącym na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Tablicę z mapą firmowaną przez fundusz znajdziemy m.in. przy młynie Kołaczew, zabytku architektury drewnianej. To tutaj krzyżują się szlaki i ścieżki turystyczne. Wędrując nimi, można zwiedzić dolinę rzeki Wiercicy, utworzone na niej stawy, piękne ostańce oraz fragmenty pierwotnego lasu. Można zobaczyć rzadkie rośliny i napotkać wiele zwierząt. Rezerwat to jednak przede wszystkim piękne widoki.

Ciekawostką archeologiczną jest osiedle Wały. Wykorzystując położenie i niedostępne ściany ostańców, ludzie założyli tutaj w VIII wieku grodzisko. Składały się na nie mający kształt elipsy o powierzchni 1400 m kwadratowych gródek władcy oraz dwa podgrodzia, wschodnie otoczone wałami miało aż cztery bramy. Archeolodzy znaleźli liczne przedmioty z czasów kultury ceramiki sznurkowej.

Po drugiej stronie Wiercicy założono w 1881 r. pstrągarnię, pierwszą w Polsce. Istnieje do dzisiaj, a turyści mogą nie tylko obejrzeć, ale i skosztować pstrąga. Wody Wiercicy dalej są doskonałej jakości, o czym świadczy występowanie minogów strumieniowych i głowaczy białopłetwych.

Osobliwością rezerwatu jest też Grota Niedźwiedzia. W jej namulisku odkryto kości mamuta, nosorożca włochatego, renifera i niedźwiedzia jaskiniowego. Nie ma tutaj ciekawej szaty naciekowej, ale zimą przed wejściem tworzą się chłopki lodowe. W głębi jaskini, po prawej stronie jest komin, w którym można obejrzeć sieciarze jaskiniowe. Cieszące się opinią najjadowitszych pająków, spośród spotykanych w Polsce, nie są śmiertelnie niebezpieczne dla człowieka. Ból spowodowany ukąszeniem, porównywalny jest z użądleniem szerszenia.

Wyjątkowość wzgórz i doliny Wiercicy dostrzegł Wincenty Krasiński, ojciec Zygmunta. Hrabia Karol Raczyński, wnuk poety, ograniczył w 1907 r. wyręb lasu. Do założenia rezerwatu zaczęto przygotowywać się jeszcze przed wojną, utworzono go w 1957 r.

W Złotym Potoku jest dworek Krasińskich, w którym urządzono muzeum poświęcone poecie, autorowi "Nie-Boskiej komedii", "Irydionu" i "Psalmów przyszłości". Obok pałac Raczyńskich, którego fasada odbija się w lustrze parkowego stawu Irydion. Pielęgnację parkowych drzew dofinansował WFOŚiGW w Katowicach.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 32 z 14.08.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.