•  Jerzy Pakuła i Robert Kuder Jerzy Pakuła to tegoroczni laureaci nagrody Zielonych Czeków.
     Jerzy Pakuła i Robert Kuder Jerzy Pakuła to tegoroczni laureaci nagrody Zielonych Czeków. Fot. Jarosław Myśliwski
24.04.2018

Fundusz rozdał nagrody. Kaletanie z Zielonymi Czekami

Robert Kuder i Jerzy Pakuła to tegoroczni laureaci nagrody Zielonych Czeków. Nagrody przyznawane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozdano 24 kwietnia w Kinoteatrze Rialto w Katowicach.

Fundusz przyznaje Zielone Czeki od 1994 roku, nagrody są wręczane podczas obchodów Dnia Ziemi. Zielone Czeki w poprzednich latach otrzymywali naukowcy, społecznicy, nauczyciele, dziennikarze. Łączy ich zaangażowanie w ochronę środowiska. Doceniono w ten sposób działalność ponad 260 osób.

– Fundusz chce uhonorować osoby, które swoim przykładem, zaangażowaniem, pasją pokazują jak można dbać o środowisko. Zielone Czeki od lat są prestiżowym wyróżnieniem w dziedzinie działań proekologicznych mających miejsce w województwie śląskim – powiedział prezes WFOŚiGW Tomasz Bednarek. – Jak co roku kapituła miała swoisty kłopot z wyborem laureatów, znaczy to, że działania ekologiczne są nadal "w modzie". Pozostaje mieć nadzieję, że prowadzone akcje na rzecz środowiska, badania naukowe czy działania edukacyjne przekładać się będą na jakość naszego powietrza, a kapituła rozpatrująca nominacje będzie miała jeszcze trudniejsze zadanie, by wyłonić laureatów w przyszłym roku. Wszystkim miłośnikom środowiska naturalnego życzę nowych wyzwań i zapraszam do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Suma wręczonych nagród w historii konkursu przekroczyła już 2 mln zł. Wiele z nominowanych osób ma w swoim dorobku znakomite osiągnięcia, a przyznanie wyróżnień ma także walor promocyjny - jest to doskonała okazja, by mówić o osiągnięciach laureatów, tematach podejmowanych w pracach naukowych czy akcjach społecznych mających wpływ na to, czym oddychamy i jak dbamy o nasze najbliższe otoczenie.

Robert Kuder i Jerzy Pakuła otrzymali Zielone Czeki za "całokształt działalności proekologicznej, przede wszystkim edukację ichtiologiczną najmłodszych mieszkańców miasta Kalety". Robert Kuder jest prezesem kaletańskiego koła Polskiego Związku Wędkarskiego, Jerzy Pakuła jego zastępcą. Prowadzą zajęcia w szkołach i w Ichtioparku. – Uczymy dzieci wędkowania, ochrony środowiska, bezpiecznego zachowania się nad wodą. Wyjaśniamy, na czym polega gospodarowanie zbiornikami wodnymi i szanowanie przyrody, bo bez tego nie ma ryb w stawie – mówi Robert Kuder.

– Wędkarstwo to nie tylko ryby, ale cały otaczający je świat. Uczymy dzieci jak go szanować – dodaje Jerzy Pakuła.

– Dyskusja była zacięta, ale mieliśmy przygotowane materiały poglądowe, prezentujące osiągnięcia laureatów i kaletański Ichtiopark, który prowadzą – mówi burmistrza Kalet Klaudiusz Kandzia, który był jednym z kilkunastu członków kapituły nagrody Zielonych Czeków. – Kalety kładą duży nacisk na ochronę środowiska i edukację ekologiczną, co potwierdzają zdobywane przez naszych mieszkańców nagrody.

Laureaci konkursu Zielone Czeki 2018

Programy i akcje dotyczące ochrony przyrody:
▶ dr hab. inż. Stanisław Duży i prof. Politechniki Śląskiej Ryszard Fuchs za organizowanie corocznie od 1996 roku konferencji proekologicznych oraz szkolenia, których celem jest integracja działań władz samorządowych, przemysłu górniczego, przedsiębiorstw proekologicznych i jednostek naukowych dla rozwiązania trudnych problemów wpływu prowadzonej działalności górniczej na środowisko.
Prace naukowo-badawcze:
▶ dr Adam Szade, Marcin Fisior i Adam Ramowski za ECO-Patrol Głównego Instytutu Górnictwa – mobilne laboratorium smogowe na samochodzie elektrycznym.
Edukacja ekologiczna:
▶ Robert Kuder i Jerzy Pakuła za całokształt działalności proekologicznej przede wszystkim edukację ichtiologiczną najmłodszych mieszkańców Miasta Kalety.
Szkolna edukacja dzieci i młodzieży:
▶ Magdalena Jasińska za podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży poprzez autorski program edukacji ekologicznej Arboretum Inspiruje, przekształcenie ogrodu przyszkolnego w arboretum i społeczne prowadzenie w nim zajęć dla innych szkół i przedszkoli.
▶ Anna Zawada-Michalska za wieloletnią społeczną pracę na rzecz szkolnej edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży na terenie Zabrza i regionu.
Działania popularyzatorskie i promocja postaw proekologicznych:
▶ prof. Łukasz Karwowski i Ewa Budziszewska-Karwowska za stworzenie dzięki pasji popularyzacji wiedzy proekologicznej, muzeum uczelnianego, którego działalność oświatowa i wystawiennicza od kilkunastu lat skierowana jest na całą społeczność regionu, w tym uczniów wszystkich szczebli szkolnictwa, społeczność akademicką oraz społeczność lokalną.
Dyplomy uznania:
▶ Anna Poraj za zainicjowanie, rozwinięcie i prowadzenie edukacyjnej działalności ekologicznej.
▶ Bożena Kurzeja i Marcin Kamrowski za popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej i społeczności lokalnej postaw zmierzających do ograniczenia zmian klimatycznych, w szczególności zakwaszania oceanów nadmierną emisją dwutlenku węgla.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 18/2018 z 08.05.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.