• Puzzle w Ichtioparku pomagają poznawać gatunki ryb występujących także w kaletańskich wodach.
    Puzzle w Ichtioparku pomagają poznawać gatunki ryb występujących także w kaletańskich wodach. Fot. Jarosław Myśliwski
16.10.2016

Kalety dostaną 6 tys. zł na film

WFOŚIGW w Katowicach dofinansuje nakręcenie filmu “Kaletańskie ekoatrakcje”. Tematem publikacji, która ma propagować ochronę środowiska, będą m.in. ścieżki edukacyjno-przyrodnicze, zabytkowa Aleja Dębów, śródleśne łąki trzęślicowe oraz park tematyczny Ichtiopark. Film będzie gotowy jesienią. Produkcja ma kosztować 12,5 tys. zł, dofinansowanie WFOŚiGW wynosi 6 tys. zł.

Niektóre ze ścieżek edukacyjno-przyrodniczych, które zostaną pokazane w filmie, zostały utworzone ze wsparciem katowickiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Najnowszą z nich jest ścieżka w Ichtioparku, która powstała wiosną tego roku. WFOŚiGW dołoży do jej utworzenia prawie 13 tys. zł.

Pomysł na ścieżkę był prosty: nauka przez zabawę na świeżym powietrzu. Ponieważ tablice ustawiono nad stawem, można się z nich dowiedzieć, co kryje się pod taflą wody. Ścieżka to cztery gry - puzzle oraz labirynty natury – wszystkie o rybach słodkowodnych.

Puzzle służą nauce rozpoznawania ryb. W kolejnej grze umieszczono dziewięć paneli edukacyjnych, prezentujących wybrane gatunki ryb słodkowodnych: płoć - pomarańczowooka płotka, węgorz - wężowaty podróżnik, szczupak - nakrapiany drapieżnik, okoń - pręgowany żarłok, leszcz - srebrzysty przysmak, lin - miłośnik mułu, ciernik - wojowniczy malec, pstrąg potokowy - mieszkaniec strumieni, sum - wąsaty olbrzym.

W labiryncie natury na głównym słupie umieszczono dwie tablice, w tym jedną interaktywną z przesuwanymi elementami, a drugą dydaktyczną. Oglądający zaczyna zabawę od tej pierwszej – dobierając w pary elementy, sprawdza swą wiedzę przyrodniczą. Druga zawiera sporą dawkę wiadomości przedstawionych za pomocą ciekawej grafiki. To także "ściąga" z poprawnymi odpowiedziami do zadań ze strony interaktywnej.

W Kaletach powstało do tej pory kilka ścieżek dydaktycznych – najwięcej w Zielonej. Korzystają z nich szkoły, organizując zielone lekcje, ale tablicami poświęconymi otaczającej przyrodzie interesują się także turyści i spacerujący tędy mieszkańcy Kalet.

(mir)


Artykuł ukazał się w GWARKU 42 z 18.10.2016

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.