•   Instalacja, która ma powstać, przy odpowiednich warunkach atmosferycznych będzie w stanie zaspokoić całe zapotrzebowanie oczyszczalni na energię elektryczną.
      Instalacja, która ma powstać, przy odpowiednich warunkach atmosferycznych będzie w stanie zaspokoić całe zapotrzebowanie oczyszczalni na energię elektryczną. Fot. Jarosław Myśliwski
03.10.2019

Kalety dostały 900 tys. zł na fotowoltaikę

Kalety otrzymały 917 tys. zł na utworzenie instalacji fotowoltaicznych, w tym największej dla oczyszczalni ścieków. Efektem będą niższe rachunki za energię elektryczną.

– Miesięczne rachunki za energię zużywaną przez oczyszczalnię wynosiły kiedyś 30 tys. zł. Potem po montażu stosunkowo niewielkiej instalacji fotowoltaicznej udało się je ograniczyć do 20 tys. zł – mówi Klaudiusz Kandzia, burmistrz Kalet. Instalacja, która ma powstać, przy odpowiednich warunkach atmosferycznych będzie w stanie zaspokoić całe zapotrzebowanie oczyszczalni na energię elektryczną. Zamontowanych zostanie 630 paneli, a ich moc szczytowa będzie sięgać blisko 200 kW.

Cały projekt wart jest 1 mln 97 tys. zł. Dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 917 tys. zł.

Farma fotowoltaiczna ma powstać na miejskiej działce, przy oczyszczalni ścieków. Poza nią projekt przewiduje utworzenie trzech mniejszych instalacji: na szkołach w Miotku i Kaletach oraz kaletańskim przedszkolu. (mir)


Artykuł ukazał się w GWARKU 40/2019 z 08.10.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.