• "Zielona pętla" w Zielonej ma długość około 9 kilometrów, wiedzie wokół zbiorników wodnych nad rzeką Mała Panew, którą przekraczamy na tzw. "garbatym moście" .
    "Zielona pętla" w Zielonej ma długość około 9 kilometrów, wiedzie wokół zbiorników wodnych nad rzeką Mała Panew, którą przekraczamy na tzw. "garbatym moście" . Zdjęcia: Jarosław Myśliwski
26.06.2019

Kalety: stacje, stanice i rowerowe ścieżki

– Przyjeżdża do nas coraz więcej turystów, szczególnie rowerzystów. To są informacje, które docierają do urzędu od restauratorów i właścicieli sklepów spożywczych – mówi Klaudiusz Kandzia, burmistrz Kalet. Czym wyróżnia się miasto na mapie turystycznej powiatu tarnogórskiego?

Najwięcej rowerzystów dojeżdża do Kalet od strony Sowic i Pniowca, dzielnic Tarnowskich Gór. Miejscem cenionym przez amatorów dwóch kółek jest Zielona, ale tam większość przyjeżdża samochodami i na miejscu korzysta z własnego sprzętu lub wypożyczalni, prawdopodobnie jedynej w powiecie. – Można wypożyczać nie tylko rowery treckingowe, ale i wodne, kajaki i deski sup. Wypożyczalnia jest czynna w godz. 11-19, pod warunkiem że jest dobra pogoda – mówi burmistrz. W Zielonej jest także stacja naprawy rowerów, jedna z trzech w Kaletach. Drugiej można szukać w parku w Jędrysku, a trzeciej przy nowo otwartej stanicy w Truszczycy. Tam też miasto planuje uruchomienie punktu gastronomicznego, który będzie czynny w wakacje w weekendy. Dwie kolejne stanice rowerowe powstają w lesie pomiędzy Tarnowskimi Górami a Kaletami. Miasto ma zgodę wydziału architektury tarnogórskiego starostwa powiatowego, ale na budowle trzeba poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Jedna ze stanic powstanie przy ścieżce rowerowej "Z Cisem Donnersmarcka". Razem z dwoma innymi ścieżkami, wytyczono ją prawie 10 lat temu. Ma długość ponad 20 km. Początku należy szukać w Jędrysku przy ul. Mickiewicza. Zatacza ona pętlę poprzez Lubocz, Mikołeskę, okolice Pniowca, by powrócić do Jędryska na ul. Rymera. Spośród 9 przystanków ścieżki najciekawszy jest cis Donnersmarcka. "Zaakcentować tu trzeba jednak postawę właściciela lasów świerklanieckich. Książę Donnersmarck nakazał podjęcie działań ochronnych względem leciwego cisa prawdopodobnie na wniosek książęcych leśników. Aby powstrzymać niebezpieczeństwo przechylenia się drzewa, założono na powierzchni ziemi w odległości około 1,5 m od pnia — łukowato wygiętą szynę. Miała ona przytrzymywać bryłę korzeniową cisa w miejscu wyraźnego wybrzuszenia podłoża, spowodowanego podrywaniem się ku górze korzeniami. Ponadto na drzewie umocowano linę, zakotwiczoną drugim końcem w ziemi, miała uchronić cis przed wywrotem" — czytamy w przewodniku po kaletańskich ścieżkach przyrodniczo-dydaktycznych.

"Zielona pętla" w Zielonej ma długość około 9 kilometrów, wiedzie wokół zbiorników wodnych nad rzeką Mała Panew, którą przekraczamy na tzw. garbatym moście. Na trasie jest 5 przystanków tematycznych, poświęconych gatunkom drzew, znaczeniu ptaków w ochronie lasu, dokarmianiu zwierzyny leśnej, uprawom leśnym, żeremiom bobrowym. "Żeremia osiągają 1 do 3 metrów wysokości i średnicę do 12 metrów. Są budowane z gałęzi drzew, roślinności miękkiej i mułu. Do wnętrza bobry dostają się umieszczonym pod wodą wejściem (lub kilkoma). Na zewnątrz, nad wodę, mniej lub bardziej wystają dachy żeremi, przez które do wnętrza dociera powietrze. (...) Podwyższenie zazwyczaj znajduje się ok. 20 cm nad poziomem wody. Sama przestrzeń sucha ma około 50 cm wysokości, a mieści się w niej do 8 bobrów (rodzice i 2-3 mioty). Drugą część chaty zajmuje woda" – czytamy w przewodniku po ścieżce w Zielonej. Przez Truszczycę przebiega licząca 3 kilometry ścieżka "Aleja dębów". Jej główną atrakcją są zabytkowe dęby szypułkowe, szacowane na 300 do 600 lat.

Kalety są najbardziej znane wśród rowerzystów z Leśnej Rajzy, szlaku rowerowego liczącego ponad 100 km. Przebiega przez Koszęcin, Miasteczko Śląskie, Świerklaniec, Tworóg, Woźnik, a Kalety są w środku. Mapę można znaleźć na stronie Urzędu Miasta w Kaletach - kalety.pl.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 25/2019 z 25.06.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.