•  Figura św. Barbary w kapliczce w Zabytkowej Kopalni Srebra.
     Figura św. Barbary w kapliczce w Zabytkowej Kopalni Srebra. Fot. Mieczysław Filak
14.12.2018

Kim była żona Rybki?

Banalnym jest pisać, że Tarnowskie Góry powstały dzięki poszukiwaczom kruszcu ołowiu z domieszką srebra. Mężczyźni wykuli tu przez wieki niezliczoną ilość szybów i chodników. Wytapiali metale, zakładali gwarectwa, piastowali urzędy, mierzyli, wytyczali, ważyli, zdzierali podatki, buntowali się lub wsadzali rebeliantów do aresztów. Jednak trwanie i największy rozgłos zapewnił temu miastu rodzaj żeński.

Legenda o odkrywcy kruszcu chłopie Rybce nie wspomina nic o jego żonie. Trudno sobie jednak wyobrazić dobrego gospodarza bez dobrej małżonki, a i nazwisko Rybka pojawia się później w annałach.

W XVI w. zawarto umowę …


Artykuł ukazał się w GWARKU 49/2018 z 11.12.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.