•   Subtelne, surowe i pełne kobiecej siły - takie są portrety autorstwa Anki Wilk
      Subtelne, surowe i pełne kobiecej siły - takie są portrety autorstwa Anki Wilk
05.04.2018

Kobiecość to stan boski

W sobotę, 7 kwietnia o godz. 18 w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Ślaskim odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej “KobieCykl”. Będzie można na niej obejrzeć kobiece portrety autorstwa tarnogórzanki Anki Wilk.

Fotografia to żywioł Anki Wilk. Zajmuje się nią zawodowo, na co dzień pracuje w tarnogórskim zakładzie Foto Melcer. Ale to też pasja po godzinach. Najlepiej czuje się właśnie w portretach. – Fotografuję osoby, które mnie mocno inspirują. Niekoniecznie chodzi o urodę. Zwracam uwagę na twarz, osobowość, mowę ciała – zaznacza.

Anka Wilk skończyła projektowanie graficzne na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Pracowała m.in. w domu kultury w Piekarach Śląskich jako animator, potem trafiła do Foto Melcer. W tarnogórskim zakładzie pracuje już 10 lat. – Tutaj nauczyłam się, jak zrobić dobry portret – mówi. Zaczynała od fotografowania analogową prakticą. Profesjonalny aparat cyfrowy to prezent od siostry. Ale sprzęt ma dla niej drugoplanowe znaczenie. Stawia na operowanie światłem i nastrój. Uważa, że w fotografii portretowej ważna jest intuicja i własny styl. – Łatwiej pracuje mi się z osobami, które dobrze znam. Obserwuję, przy jakim świetle ładnie wyglądają, znam ich gesty, wyraz twarzy. Wiem, na ile mogę sobie pozwolić i o co prosić – opowiada.

W swoich fotografiach stawia na prostotę i minimalizm środków wyrazu. – Wystawę w CKŚ zaproponował mi Staszek Torbus, który chce tam zaprezentować cykl wystaw młodych tarnogórskich fotografów. Chodzi o to, żeby pokazać ich prace, ale też wypromować CKŚ wśród młodszych odbiorców i twórców, bo i galeria, i organizacja są tam na bardzo wysokim poziomie – mówi. Wystawa "KobieCykl" to 15 portretów kobiet. – Każda z bohaterek moich zdjęć ma wyrazistą osobowość i poglądy. Ale kobiecy temat podyktowała też rzeczywistość, w której nasz rząd coraz skuteczniej próbuje ograniczyć wolność kobiet, stara się odebrać im prawo wyboru. Mimo protestów, coraz częściej pojawia się w nas poczucie bezradności – podkreśla.

Na wystawie będzie można zobaczyć zdjęcia wcześniej opublikowane przez portal PhotoVogue. Fotografie Anki Wilk ostatnio pojawia się na nim regularnie. – Cieszę się, że zostały zaakceptowane i docenione przez fachowców. Tym bardziej, że retusz jest minimalny. To ja zrobiłam zdjęcia, a nie Photoshop – stwierdza.

Wernisaż wystawy "KobieCykl" rozpocznie się w sobotę o godz. 18. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewni Karolina Michalska, której będzie akompaniował na gitarze akustycznej Wojtek Bembenek. Wystawę można oglądać do 5 maja.

Alicja Jurasz


Artykuł ukazał się w GWARKU 14/2018 z 03.04.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.