• Kolejka czeka na pasażerów.
    Kolejka czeka na pasażerów. Fot. Archiwum
29.04.2016

Kolejką po skansenie

Przeczekawszy czas zimy w zaimprowizowanej, blaszanej lokomotywowni, w skansenie maszyn parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, ruszyła kolejka skansenowa. Pierwszy raz mały pociąg wyruszył na tory w czerwcu zeszłego roku podczas Industriady i do końca sezonu przewiózł z górą 6300 pasażerów.

Przejazd kolejką to wydatek 5 zł od osoby (dzieci do 3 lat jeżdżą za darmo). Tory wybudowano i kolejkę zainstalowano po to, by uczynić jeszcze bardziej atrakcyjnym pobyt w kopalni i skansenie, mając na uwadze przede wszystkim najmłodszych.

W majowy, długi weekend (30 kwietnia do 3 maja) kolejka będzie jeździć od godz. 9 do godz. 16.30. Chętni nie muszą zamawiać biletów, rezerwować przejazdów itp. Wystarczy przyjść do skansenu, poczekać na kurs małego pociągu, kupić bilet, wsiąść i cieszyć się jazdą.

Jeśli tarnogórskie obiekty pogórnicze (kopalnia, park, sztolnia, hałda popłuczkowa itd.) zostaną wpisane na listę UNESCO, spodziewać się można znacznej poprawy frekwencji. A turystom przecież trzeba coś zaoferować, bo chodzi o to, by zostali tu jak najdłużej. Grzegorz Rudnicki, specjalista do spraw public relations Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej mówi, że w planach stowarzyszenia jest rozbudowa kolejki, dłuższa trasa, dworzec, lokomotywownia z prawdziwego zdarzenia, w przyszłości nowe wagoniki, a także uruchomienie na wieży wyciągowej kopalni punktu widokowego. – Zamierzamy uruchomić kilka maszyn parowych, raz na jakiś czas organizować w skansenie pokazy. Mamy płuczkę, więc możliwe jest pokazanie drogi kruszcu od kopalni, poprzez transport, aż do wytopu metalu. W działaniach na terenie skansenu będą mogli brać także udział turyści, którzy na własnym przykładzie dowiadywać się mogą np. tego, jak wyglądała praca hutnika – wylicza Grzegorz Rudnicki.

Do kopalni przyjeżdża od 50 do 70 tysięcy turystów rocznie. Sztolnię zwiedza około 40 tys. turystów. Można się spodziewać, że wpis na listę UNESCO spowoduje, że liczba zwiedzających podniesie się do 90 - 100 tys. osób na rok. Grzegorz Rudnicki mówi, że nawet gdyby zwiedzający przypuścili prawdziwy szturm na tarnogórskie podziemia, nie będzie raczej problemu z ich obsługą. Obliczono bowiem, że maksymalna przepustowość kopalni, zakładając dłuższy czas jej otwarcia i inne pociągnięcia organizacyjne, to nawet ponad 300 tys. osób.

(JT)


Artykuł ukazał się w GWARKU 17 z 26.04.2016

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.