•  Do dziś pozostaje zagadką faktyczny wygląd Bramy Gliwickiej a zwłaszcza zamku, choć istnieją przekazy o jego budowie w 1575 r., goszczonych w nim osobach, jego właścicielach, użytkownikach i lokatorach sprzed wieków.
     Do dziś pozostaje zagadką faktyczny wygląd Bramy Gliwickiej a zwłaszcza zamku, choć istnieją przekazy o jego budowie w 1575 r., goszczonych w nim osobach, jego właścicielach, użytkownikach i lokatorach sprzed wieków. Fot. Archiwum
10.01.2018

Kolorowa wizja pana Knötela

Rysunek z widokiem na centrum miasta jest motywem jednej ze starych pocztówek. Herb i napis na niej wskazują jednoznacznie, że przedstawia Tarnowskie Góry. Wyraźna data Anno 1700 sugeruje, a nawet narzuca myśl, że tak wówczas wyglądały. Każdego, kto nie zna historii miasta w szczegółach, ta data może zmylić.

Tak się już kilka razy zdarzyło, chociaż Zofia Krzykowska i Krzysztof Gwóźdź w wydawnictwie "Tarnowskie Góry na starej pocztówce" z 2004 r. opisali tę pocztówkę: Panorama Tarnowskich Gór od strony pd. ok.1700 r. (rekonstrukcja z k. XIX w.), pocztówka z ok.1900 r.…

Artykuł dostępny po wykupieniu dostępu do treści
Chcę wykupić dostęp do treści >>>


Artykuł ukazał się w GWARKU 2/2018 z 09.01.2018

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.