04.07.2018

Konfrontacja artystyczna

Do końca lipa w Centrum Kultury Ślaskiej w Nakle Śląskim można oglądać polsko-niemiecką wystawę interdyscyplinarną “Face to face”. Zobaczymy na niej prace artyści z Polski (Śląsk) i Niemiec (Zagłębie Ruhry)

Jak piszą organizatorzy wystawy: "Face to face" to ciekawa i prekursorska konfrontacja artystyczna, którą można rozpatrywać jako bezpośredni dialog między artystami oraz jako odzwierciedlenie stanu emocjonalnego dwóch przestrzeni kulturowych – polskiej i niemieckiej. Miejsce debiutu ekspozycji (pokazywana będzie także w Lublińcu i w Niemczech) – dawny pałac rodu Henckel von Donnersmarck – wybrano nieprzypadkowo, ponieważ stanowi idealny pretekst do rozważań na temat relacji polsko-niemieckich, dawnych i obecnych. Idea projektu wzięła się z polsko-niemieckich spotkań artystycznych organizowanych przez Muzeum Pro Memoria Edith Stein w Lublińcu. Ze względu na dużą liczbę twórców, przygotowanie wystawy trwało dwa lata.

Uczestnicy projektu to: Śląsk – Zbigniew Furgaliński, Katarzyna Gawrych-Olender, Maciej Linttner, Roman Kalarus, Stanisław Kowalczyk, Wit Pichurski, Adam Pociecha, Jan Szmatloch, Aleksandra Herbowska-Matera, Damian Pietrek;

Zagłębie Ruhry – Janko Arzensek, Mauga Houba-Hausherr, Eva Jepsen-Föge, Rainer Lehmann, Almuth Leib, Jan Masa, Gosia Richter, Monika Kilders, Ricarda Rommerscheidt, Barbara Verhoeven.

Wystawę otwarto w Nakle Śląskim 30 czerwca.Jej kuratorami są Stanisław Henryk Kowalczyk oraz dr hab. Damian Pietrek z ASP w Katowicach. Podczas wernisażu zagrali młodzi i bardzo utalentowani muzycy: Wojciech Lichtański (saksofon) oraz Przemysław Pankiewicz (Rhodes piano).

(eka)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.