•  Wichura uszkodziła komin i dach na przedszkolu w Bobrownikach Śląskich.
  •  Wichura uszkodziła komin i dach na przedszkolu w Bobrownikach Śląskich. Fot.
  06.10.2017

  Ksawery uderzył minionej nocy

  Zamknięte przedszkole w Bobrownikach Śląskich, zniszczenia w LO im. Stanisława Staszica, uszkodzenia linii energetycznych, dachów, zniszczone samochody, brak wody. To skutki silnej wichury, która w nocy, 5/6 października, przeszła nad powiatem tarnogórskim, lublinieckim i Piekarami Śląskimi.

  Wichura uszkodziła komin i dach przedszkola w Bobrownikach Śląskich. Dziś jest zamknięte, nie wiadomo, czy dzieci będą mogły do niego wrócić w poniedziałek. Na miejscu rano była burmistrz Jolanta Tuszyńska. Budynek trzeba zabezpieczyć, ocenić skalę zniszczeń i oszacować, jak długo potrwa remont. Wydział edukacji zbiera już informacje o wolnych miejscach w innych tarnogórskich przedszkolach, na wypadek gdyby bobrownicka placówka miała być zamknięta przez dłuższy czas. Ucierpiało też II LO im. Stanisława Staszica. Na budynek szkoły zwaliło się drzewo, które wybiło okno. Wichura, poczyniła spore spustoszenie w drzewostanie na tarnogórskim osiedlu Przyjaźń, łamiąc gałęzie, konary, a nawet wyrywając z korzeniami całe drzewa. Przy ulicy ul. Szwedzkiej powalony modrzew runął na pobliski blok, w którym znajduje się osiedlowy sklep, tarasując przy okazji chodnik. Na szczęście obyło się bez poważniejszych strat.

  Jak informuje mł. Bryg. Piotr Pichura, rzecznik tarnogórskiej straży pożarnej, od wczorajszego wieczora do dzisiejszego ranka tarnogórska PSP zanotowała 70 interwencji. W działania były zaangażowane siły Państwowej Straży Pożarnej oraz wszystkie 34 jednostki OSP z powiatu tarnogórskiego. Najwięcej razy strażacy interweniowali na terenie Tarnowskich Gór – 23, 10 razy w Tworogu, 8 w Świerklańcu, 7 w Zbrosławicach, 3-5 razy w pozostałych gminach. W większości interwencje były związane z przewróconymi drzewami, które zatarasowały drogi aż w 49 miejscach. Wiatrołomy usuwano też z samochodów i prywatnych posesji. Odnotowano 4 uszkodzenia budynków i 6 przypadków uszkodzenia linii energetycznych. Ze wstępnych danych wynika, że nie było żadnych ofiar śmiertelnych ani rannych.

  Piekarscy strażacy w związku z silnym wiatrem interweniowali 9 razy. Przy ul. Skłodowskiej-Curie drzewo spadło na stojące na osiedlowym parkingu samochody, przy ul. Wyspiańskiego - na kable energetyczne.

  Lubliniecka straż pożarna do godz. 8.30 wyjeżdżała 47 razy, przede wszystkim do drzew i konarów tarasujących drogi. Odnotowano 4 nieduże uszkodzenia dachów i uszkodzenie linii energetycznej.

  Poranne dane z wyjazdów w województwie śląskim: 952 zdarzenia obsłużone, 5 zerwanych dachów, 41 uszkodzonych dachów, 17 innych uszkodzeń budynków, 857 wiatrołomów, 74 zerwane linie energetyczne (88 997 odbiorców bez prądu, dziś o godz. 8 rano - 40 tys.). Zostały ranne trzy osoby - 2 w Cieszynie, 1 w Gliwicach. W Kobiórze ewakuowano 28 osób z unieruchomionego pociągu.

  Do tematu powrócimy.

  (esp, K, ap)


  komentarze
  „Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

  Wydawca:
  Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

  Adres redakcji:
  42-600 Tarnowskie Góry
  ul. Bytomska 3
  Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
  fax 32-285-37-03
  Poinformuj Gwarka

  Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

   

  Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.