•  
      Fot. Pixabay
25.05.2019

Kranówka tak dobra jak woda ze sklepu

Do picia wody z kranu zachęcają miasta i przedsiębiorstwa wodociągowe. Przekonują, że w niczym nie ustępuje wodzie kupowanej w sklepach. Kranówkę można bezpiecznie pić, ale pod pewnymi warunkami.

– Z ekonomicznego punktu woda z kranu jest tańsza niż butelkowana – litr wody w Tarnowskich Górach kosztuje mniej niż 1 grosz. Średnia cena litra wody mineralnej w sklepie to koszt od 1,5 do 2,5 zł. Nasza woda jest czysta i bezpieczna. PWiK sp.z o.o. w Tarnowskich Górach dostarcza mieszkańcom wodę z ujęć głębinowych. Spełnia wszelkie rygorystyczne wymagania określone przez prawo polskie i europejskie. Nadzór nad jakością sprawuje sanepid oraz akredytowane laboratorium naszej spółki. Picie wody z kranu ma też aspekt ekologiczny. Chronimy środowisko, nie zwiększając produkcji plastikowych i szklanych butelek – przekonuje Beata Krotla, kierownik działu laboratorium.

W ubiegłym roku laboratorium przy PWiK wykonało 9 tys. badań jakości wody. Próbki są pobierane w różnych miejscach sieci wodociągowej. Kranówki nie trzeba przegotowywać. Jest bogata w składniki mineralne: potas oraz wapń i magnez. Te dwa ostatnie pierwiastki mają znaczenie dla twardości wody. Im więcej składników, tym jest twardsza, co niestety ma też minus – łatwiej osadza się kamień.

Wśród argumentów przeciwko piciu wody z kranu mówi się o stanie sieci wodociągowej. Co z tego, że sama woda jest zdrowa, jeśli zostanie zanieczyszczona w rurach. – Nie bójmy się kranówki. Woda dostarczana przez przedsiębiorstwa wodociągowe jest pod stałą kontrolą i jest przydatna do spożycia bez żadnych dodatkowych urządzeń uzdatniających jak filtry. Na naszym terenie są wody o średniej twardości, nasycone solami mineralnymi. Wody w baniakach w ogóle nie różnią się od nich składem chemicznym – mówi Barbara Wojtanowska, kierownik sekcji bezpieczeństwa wody w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu. Do spożycia nadaje się woda dostarczana przez przedsiębiorstwo, które odpowiada za jej jakość i stan sieci wodociągowej. Ale instalacja wewnętrzna w budynku lub w domu to sprawa właściciela lub zarządcy. Jeśli jest stara, źle wykonana, lub użyto złych materiałów może powodować wtórne zanieczyszczenie. Dlatego lepiej ją zbadać, najlepiej z tego kurka, z którego zamierzamy nalewać do szklanki.

Wodę można zbadać w stacjach sanepidu lub akredytowanych laboratoriach. Koszt zależy od tego, ile parametrów sprawdzimy. – Zawsze doradzamy, jaki powinien być zakres badania. Aktualnie instalacje wykonuje się z materiałów atestowanych, ale lata temu tak nie było. Jeśli mieszkamy w starszym budownictwie, warto przebadać wodę także pod kątem zawartości metali – dodaje. Dla jakości wody bardzo istotna jest także czystość kranu, z którego pobieramy wodę: stare, niewymieniane od dłuższego czasu sitko może pogorszyć jej jakość.

PWiK promuje picie wody z kranu m.in. przez wyposażenie szkół w zdroje wodne.W 10 placówkach w powiecie tarnogórskim dzieci i młodzież mogą korzystać w ten sposób z dostępu do wody pitnej. W okresie letnich upałów w centrum miasta ustawiana jest kurtyna wodna, która poza funkcją chłodzenia wyposażona jest w zdrój wodny, z którego można ugasić pragnienie.

Alicja Jurasz


Artykuł ukazał się w GWARKU 21/2019 z 28.05.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.