27.06.2019

Kredyt konsolidacyjny – co warto o nim wiedzieć?

Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie kilku innych wcześniej zaciągniętych zobowiązań w jedno, z ratą, która może być niższa od sumy uprzednich kredytów i pożyczek. Nie można utożsamiać kredytu konsolidacyjnego z kredytem oddłużeniowym, ponieważ produkty te nie są ze sobą tożsame.

Zaciągnąłeś kredyt hipoteczny, kredyt na samochód, masz raty na meble i lodówkę, a może do tego wszystkiego od czasu do czasu korzystasz z karty kredytowej? Oznacza to, że musisz pamiętać o konieczności spłaty kilku rat miesięcznie, w różnych terminach, co zdecydowanie obciąża twój budżet i utrudnia zarządzanie domowymi finansami.

W takiej sytuacji możesz zastanowić się nad tym, czy nie warto byłoby spłacać zamiast kilku kredytów tylko jeden. Taką możliwość daje kredyt konsolidacyjny. Kredyt konsolidacyjny, można znaleźć na Totalmoney - https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Pojęcie słownikowe konsolidacji wskazuje na to, że jest to zjednoczenie, zespolenie czy też połączenie w całość. Na gruncie finansowym konsolidację definiuje się jako połączenie kilku zobowiązań kredytowych i pożyczkowych w jedno. Wiele banków oferuje kredyty konsolidacyjne, które pozwalają na skonsolidowanie ze sobą zobowiązań zaciągniętych w tym samym banku lub w innych instytucjach.

Kredyt konsolidacyjny jest rozwiązaniem przeznaczonym dla obecnych kredytobiorców, którzy nie zalegają ze spłatą obciążających ich rat kapitałowo-odsetkowych. Mechanizm ten pozwala uniknąć problemów z terminową spłatą pożyczki czy kredytu, kiedy kredytobiorca wziął na siebie zbyt wiele zobowiązań w jednym czasie.

Dzięki kredytom konsolidacyjnym można połączyć w jeden, duży kredyt zobowiązania wynikające z zaciągniętych:

- kredytów gotówkowych,

- kredytów ratalnych,

- kredytów samochodowych,

- zobowiązań na kartach kredytowych,

- pożyczek różnego rodzaju.

Nie ma przy tym większego znaczenia, czy zobowiązania te pochodzą z banku, w którym ubiegamy się o konsolidację, czy z innych instytucji bankowych, w tym ze SKOK-ów oraz z firm pożyczkowych.

Konsolidację oferują nie tylko banki, ale również firmy pozabankowe, udzielające tak zwanych pożyczek chwilówek. Teoretycznie również i sam klient może przeprowadzić konsolidację, bez pośrednictwa banku – zaciągając kredyt gotówkowy i spłacając środkami pozyskanymi w ten sposób istniejące zobowiązania w całości, przed terminem wskazanym w umowie kredytowej lub pożyczkowej. Wówczas musi jednak sam rozliczyć się ze wszystkimi wierzycielami.

Jak w praktyce uzyskać kredyt konsolidacyjny?

Zanim zaczniemy wnioskować w wybranym banku o kredyt konsolidacyjny, powinniśmy wiedzieć, że generalnie istnieją dwa rodzaje takich zobowiązań kredytowych. To kredyty konsolidacyjne gotówkowe lub hipoteczne. W obu przypadkach mamy do czynienia z kredytem celowym, którego środki przeznaczane są na spłatę innych kredytów i pożyczek. Jednak kredyt konsolidacyjny hipoteczny musi być zabezpieczony wpisem hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości na rzecz banku, aby mógł zostać udzielony.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny wyróżnia się:

- istnieniem zabezpieczenia hipotecznego;

- stosunkowo wysoką kwotą dostępną dla kredytobiorcy – kwota kredytu ograniczona jest zdolnością kredytową klienta i wartością nieruchomości, na której ustanawiana jest hipoteka;

- niższym oprocentowaniem niż w przypadku kredytów bez zabezpieczenia.

Kredyty gotówkowe konsolidacyjne są dostępne w ramach uproszczonej procedury kredytowej, dzięki czemu można je zaciągnąć szybciej, choć zwykle kwota takiego zobowiązania będzie niższa niż przy kredycie konsolidacyjnym hipotecznym. Maksymalna wysokość kredytu konsolidacyjnego gotówkowego wynosić będzie kilkadziesiąt tysięcy złotych, w zależności od instytucji oferującej takie zobowiązanie. Atutem takiego rozwiązania jest możliwość otrzymania dodatkowej gotówki do dowolnego wykorzystania przez kredytobiorcę.

Oferty są mocno zróżnicowane, dlatego warto jest przeprowadzić symulację kredytową i porównać ze sobą różne propozycje, aby wybrać najkorzystniejszą. Idąc do banku po ofertę, trzeba mieć ze sobą umowy kredytów i pożyczek, jakie chcemy połączyć. Podczas rozmowy z doradcą kredytowym potencjalny klient zostanie poproszony o harmonogram spłaty lub zaświadczenia o terminowej spłacie kredytów z innych banków. Przeprowadzana jest ocena wiarygodności i historii kredytowania klienta w BIK-u, aby upewnić się, czy będzie on rzetelnym kredytobiorcą.

Wady i zalety kredytów konsolidacyjnych

Przy decydowaniu się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego większość klientów kieruje się tym, że w ten sposób będzie można uporządkować swoje finanse oraz zwykle obniżyć miesięczną ratę, co poprawi kondycję finansową danej osoby. Nie zapominajmy jednak, że kredyt konsolidacyjny nie jest przysłowiowym „lekiem na wszystko”. Ma swoje zalety, ale i nie jest pozbawiony wad.

Do największych atutów takiego kredytu zaliczyć można:

- możliwość wydłużenia okresu kredytowania, z czego wynika jeszcze inna jego zaleta, jaką jest szansa na zmniejszenie miesięcznej raty, ale i wada – koszt ogólny kredytowania się powiększa,

- możliwość otrzymania dodatkowej kwoty pieniędzy – gotówki dowolnego przeznaczenia, ale jej kwota i wypłata takich pieniędzy zależą od indywidualnej oceny zdolności kredytowej klienta,

- możliwość skonsolidowania wszystkich zobowiązań i uporządkowania swoich finansów,

- zmiana daty spłaty miesięcznej raty kapitałowo-odsetkowej na bardziej dogodną dla klienta.

Niższa miesięczna rata od sumy wcześniej spłacanych rat kusi wielu klientów, którzy rozważają możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego. Trzeba jednak wiedzieć, że wynika ona z tego, że wydłuża się okres kredytowania, co wiąże się ze zwiększaniem ogólnych kosztów kredytu. Za nowy kredyt udzielany przez bank w ramach konsolidacji trzeba zapłacić dodatkowo prowizję. Warto podjąć się negocjacji warunków kredytowania konsolidacyjnego, aby zmniejszyć koszty związane z kredytem.

TEKST REKLAMOWY


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.