•  
      Fot. Pixabay
03.09.2019

Ksiądz z Tarnowskich Gór podejrzany o molestowanie nastolatek

Do molestowania miało dojść w 2011 roku w Świnoujściu. Dziś ksiądz jest kapelanem w szpitalu.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Gliwice-Wschód. Sprawę po kilku latach od zdarzenia zgłosił delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży. Wskazał, że w sierpniu 2011 r. jeden z duchownych diecezji gliwickiej przemocą doprowadził 17-letnią uczestniczkę wakacyjnego wyjazdu do poddania się innej czynności seksualnej oraz przetrzymywał ją w pokoju wbrew jej woli. „Nadto ustalono, że wykorzystując stosunek zależności dotykał w miejsca intymne inną z dziewcząt przebywającą na wyjeździe. Obie pokrzywdzone złożyły wyczerpujące i jasne zeznania” - czytamy w komunikacie rzecznika Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Znalazła się w nim też informacja, że wobec księdza toczyło się postępowanie kanoniczne, które zostało zakończone. W jego toku potwierdzono zarzuty stawiane duchownemu. Obecnie Piotr R. nie pracuje z dziećmi i młodzieżą, pełni posługę kapelana w szpitalu.

Ks. Piotrowi R. przedstawiono dwa zarzuty - z art. 197 kodeksu karnego (jeżeli sprawca doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. ) i art. 189 (kto pozbawia człowieka wolności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5).

Podejrzany nie przyznał się zarzucanych mu czynów. Prokurator zdecydował o złożeniu do Sądu Rejonowego w Gliwicach wniosku o jego tymczasowe aresztowanie. Sąd go nie uwzględnił i odroczył wydanie uzasadnienia.

W tej sprawie komunikat wydała także gliwicka kuria: „W obliczu zarzutów stawianych ks. Piotrowi R., pragniemy wyrazić nasz głęboki smutek i żal z powodu wydarzeń z udziałem duchownego naszej diecezji. Diecezja zapewnia, że od początku ujawnienia sprawy działano zgodnie z obowiązującymi normami prawa, zaś zgłoszenie sprawy w prokuraturze w październiku 2018 r. było efektem współpracy z organami wymiaru sprawiedliwości. W chwili obecnej diecezja nadal współpracuje z prokuraturą. Jednocześnie deklarujemy gotowość udzielenia pomocy osobom poszkodowanym.” (esp)


komentarze
z gmin
z gmin
z gmin
z gmin
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.