21.04.2016

Książki dla czytelników

“Moje pierwsze spotkanie z Małą Panwią, ogromną - jak na dziecięce postrzeganie - rzeką, przypada na połowę lat pięćdziesiątych. Wtedy to, w tych latach biedy, na gapę oczywiście, udawałem się z mamą pociągiem, zwanym wtedy “Sierotką”, z Lubszy “do światu”. Tym światem były już dla nas Tarnowskie Góry, na i położony dalej Bytom” – napisał Bernard Szczech w książce “Lubsza - Kuczów - Kalety 650 lat wspólnego dziedzictwa”, która ukazała się w tym roku.

"W Kaletach przesiadka" - czytamy dalej. "Nim to nastąpiło w dworcowej poczekalni otwarły się sięgające niemal sufitu drzwi, a kolejarz, który się w nich pojawił obwieścił: "Cug na Góry wjedzie na perón drugi. Dejcie sie pozór przy przełażyniu przez glajze!". Niedługo później wtoczył się zasapany od strony Kluczborka pociąg, w wagonach którego było więcej drzwi niż przedziałów. Odjazd i chwilę później poznałem Małą Panew. Powitała mnie wyjątkowym smrodem. Mój Boże! Czy była temu winną? Po latach dopiero zrozumiałem, że nie. Zbierała cięgi za pobudowaną nad nią przez Donnersmarcków fabrykę papieru. Po latach, gdy z kolegami dojeżdżałem do szkoły średniej w Bytomiu, mieliśmy ubaw, obserwując reakcję pasażerów pociągów zdążających z Gdyni, Poznania czy Wrocławia. Ach ta woń. Ta charakterystyczna woń dla mieszkańców Lubszy, wsi oddalonej od Kalet około 12 km, była swoistym barometrem. Gdy zapach jej pojawił się we wsi znaczyło, że będzie zmiana pogody. Od jej intensywności wiadomo było, kiedy będzie lało."
Urząd Miejski w Kaletach przekazał dla czytelników "Gwarka" 10 egzemplarzy książki. Jak otrzymać publikację? O tym w najbliższym numerze "Gwarka". (mir)


komentarze
z gmin
z gmin
z gmin
z gmin
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.