•  stnieje przekaz, że orła na budynku urzędu próbował odstrzelić nadgorliwy, być może młody, powstaniec śląski, a według legendy także jakiś czerwonoarmista.
     stnieje przekaz, że orła na budynku urzędu próbował odstrzelić nadgorliwy, być może młody, powstaniec śląski, a według legendy także jakiś czerwonoarmista. Fot. Mieczysław Filak
28.03.2019

Kto chciał strzelać do orła?

Wielu mieszkańców Tarnowskich Gór wie, że Pniowiec leży na północ od Sowic i Strzybnicy. Czyli, że bliżej jest z niego do bieguna północnego, do którego dotarto w 1909 r.

Pierwsza wzmianka o Pniowcu pochodzi już z 1415 r. Jest więc starszy od Tarnowskich Gór jako miasta, a także od centrum dzielnicy Strzybnica, kiedyś Friedrichshütte, a wcześniej teren wsi Rybna i Piasecznej. Dawne dzieje.

Obecnie do Pniowca…


Artykuł ukazał się w GWARKU 13/2019 z 26.03.2019

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.