•  Nie wiadomo jeszcze, jak pobiegnie S11.
     Nie wiadomo jeszcze, jak pobiegnie S11. Fot. Jacek Tarski
19.02.2020

Którędy S11? Trwają prace

Czas mija i wciąż nie znamy przebiegu drogi S11 przez powiat i same Tarnowskie Góry. Wszystko wskazuje na to, że dowiemy się tego dopiero jesienią.

Wariant "czerwony", czy "niebieski", a może "zielony"? Chodzi o przebieg drogi S11 ze Śląska, via Poznań do Kołobrzegu. Tymi kolorami oznaczono, którędy poprowadzona zostanie droga. Dla mieszkańców Tarnowskich Gór, szczególnie dla mieszkańców Strzybnicy i Pniowca to sprawa szczególnej wagi. Chodzi o to, że wariant oznaczony na czerwono, nie dość, że "odkrawa" Strzybnicę od Pniowca, przechodząc pomiędzy dwiema dzielnicami, to jeszcze droga wiedzie niebezpiecznie blisko zabudowań przy ul. Grzybowej. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy chcieliby wiedzieć, jakim szlakiem poprowadzi trasa.

Łatwiejszy do przyjęcia byłby któryś z pozostałych dwóch przebiegów. Tak naprawdę różnią się one od siebie szczegółami. Mają jednak tę przewagę nad "czerwonym", że droga nie tworzy granicy między dzielnicami, biegnie na północ od Pniowca, lasem, z dala od ludzkich siedzib. Nic więc dziwnego, że po pierwsze byłoby to bardziej na rękę mieszkańcom, po drugie zaś, każda wiedza jest lepsza od niepewności, z którą mamy do czynienia.

Chcieć wiedzieć a wiedzieć to dwie różne sprawy. Marek Prusak z katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych mówi, że na razie nie można wskazać konkretnego przebiegu. Trwają prace nad studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym (steś) i na razie ostateczny przebieg nie został wybrany. Wszystkie są traktowane tak samo i dopiero decyzje środowiskowe wskażą, którędy poprowadzona zostanie ekspresowa S11. – Będzie to wiadome jesienią, mniej więcej we wrześniu – mówi rzecznik GDDKiA.

Jego zdaniem żadna z trzech propozycji przebiegu ekspresówki nie jest traktowana w GDDKiA priorytetowo czy forsowana. – Przyjęty zostanie ten wariant, który uznany zostanie za najlepszy ze względu na przewidywane najmniejsze negatywne szkody środowiskowe i najlepsze korzyści ekonomiczne – mówi Marek Prusak.

(JT)


Artykuł ukazał się w GWARKU 7/2020 z 18.02.2020

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.