•   Prezes WFOŚiGW Andrzej Pilot i wójt Eugeniusz Gwóźdź podczas podsumowania programu "Okaż kulturę i chroń naturę".
      Prezes WFOŚiGW Andrzej Pilot i wójt Eugeniusz Gwóźdź podczas podsumowania programu "Okaż kulturę i chroń naturę". Fot. Jarosław Myśliwski
20.11.2017

Kulturalni dla natury, nieobojętni dla trucicieli

W Tworogu podsumowano projekt “Okaż kulturę i chroń naturę”. Gmina otrzymała na jego realizację prawie 17 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kampanię poprzedziła diagnoza problemów ekologicznych, z którymi zmaga się społeczność Tworoga. To nieodpowiednia segregacja odpadów komunalnych oraz spalanie śmieci w piecach domowych. – Stawiamy na edukację. Stąd między innymi pomysł prezentacji na temat ekologicznego palenia w piecach, która znalazła się w programie Dni Tworoga – powiedział nam kilka miesięcy temu, gdy ruszała kampania, Klaudiusz Wieder, wicewójt Tworoga.

Katowicki WFOŚiGW dał na kampanię ponad 16 800 zł. Całkowity koszt projektu przekraczał 29 tys. zł. Fundusz informuje, że w ramach kampanii zaplanowano opracowanie i rozpowszechnianie ulotek tematycznych oraz nakręcenie filmu krótkometrażowego. Tematem były zagrożenia dla środowiska naturalnego oraz alternatywne rozwiązania w zakresie ogrzewania domów i sposoby poprawnej selekcji odpadów.

Zorganizowano konkurs fotograficzny "Środowisko gminy Tworóg w obiektywie". Zadaniem uczestników było wykonanie dwóch fotografii. Jedna miało ukazywać walory okolicznej przyrody, drugie – szkodliwą działalność człowieka w tych miejscach. Konkurs wygrała Patrycja Skowronek. Drugie i trzecie miejsce przyznano Katarzynie Różniewskiej. Konkursowe zdjęcia zamieszczono w publikacji, w której był także "list do sąsiada". Wszyscy doskonale wiedzą, kto w sąsiedztwie pali śmieci w piecu i tym samym truje siebie, domowników i wszystkich w okolicy. List można wyciąć z publikacji i wrzucić do skrzynki pocztowej, dając znać, że wiemy, kto jest trucicielem. Być może dopiero z listu dowie się, że palenie odpadów jest szkodliwe. Bardziej prawdopodobne, że przed dalszym paleniem odpadów powstrzyma go wstyd.

W trakcie trwania kampanii planowano przeprowadzenie jeszcze dwóch konkursów ekologicznych, na przegląd inscenizacji o tematyce proekologicznej oraz recyklingowy "Zrób coś przydatnego z czegoś do niczego". Dodatkowo dla najmłodszych mieszkańców zakładano przygotowanie ekologicznych kolorowanek.

Podsumowanie kampanii odbyło się 8 listopada w szkole podstawowej w Tworogu.

Jarosław Myśliwski


Artykuł ukazał się w GWARKU 46/2017 z 21.11.2017

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.