•  W ramach Black Friday w TCK można kupić tańsze bilety na pokaz indyjskich tańców.
     W ramach Black Friday w TCK można kupić tańsze bilety na pokaz indyjskich tańców. Fot. Archiwum TCK
23.11.2017

Kulturalny czarny piątek w TCK

Tarnogórskie Centrum Kultury po raz pierwszy przyłącza się do akcji obniżek cen. W ramach Black Friday można kupić tańsze bilety na pokaz tańców indyjskich.

W piątek, 24 listopada, w godz. 7-22 bilety na występ teatru tańca Nataraja w TCK można kupić za 5 zł (normalnie są za 8 i 10 zł).

Teatr Tańca Nataraja to grupa pasjonatek, dla których taniec stał się sposobem na życie. Wieloletnie doświadczenie taneczne podparte jest solidną i szeroką wiedzą o kulturze i tradycjach Indii, zdobytą nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim na uniwersytetach indyjskich. Założycielka teatru Nataraja – Anna Łopatowska jako pierwsza cudzoziemka została dopuszczona do nauki pilnie strzeżonej przez stulecia sztuki keralskiego teatru świątynnego, a także otrzymała pozwolenie na publiczne demonstrowanie sztuki kudiyattam w Indiach i poza nimi.

Prezentowane tańce:

Bharatanatyam – klasyczny taniec indyjski ze stanu Tamilnadu, zwany niegdyś sadir. Historycznie związany ze świątynią. Zajmowały się nim specjalnie poświęcone mu i przypisane do danej świątyni tancerki – dewadasi. Współcześnie bharatanatyan traktowany jest jako wyrafinowana i skomplikowana forma tańca artystycznego.

Chhau –  indyjski taniec półklasyczny, wywodzi się ze sztuki walki z użyciem miecza, tarczy i innych rodzajów broni. Styl prezentowany przez Teatr Tańca Nataraja to saraikela. Dynamicznie wykorzystuje przestrzeń, a także ruch – który jest żywiołowy, silny, rytmiczny i pełen gracji. Naśladuje poruszanie się zwierząt. Saraikela charakteryzują piękne, bogato zdobione maski. Twarz tancerza nie jest widoczna, a emocje i nastroje przekazywane są za pomocą „mowy ciała”.

Bollywood – skoczne, pełne radości tańce, w których ważną role odgrywają ruchy bioder, ramion i klatki piersiowej. Czerpią wiele elementów z języka gestów (mudr) znanych z tańców klasycznych, w których ważną rolę odgrywa mimika i ruchy oczami.

(esp)


komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.