• Jednym z przysmaków żubrów są marchewki. W zagrodzie pokazowej w Pszczynie o określonych porach można przyglądać się karmieniu tych największych ssaków Europy.
    Jednym z przysmaków żubrów są marchewki. W zagrodzie pokazowej w Pszczynie o określonych porach można przyglądać się karmieniu tych największych ssaków Europy.
26.08.2015

Kupią żubra

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przekaże ponad 31 tys. zł na zachowanie stada żubrów linii genetycznej pszczyńskiej. Za te pieniądze zostanie kupiona samica żubra, odpowiednie pasze gwarantujące utrzymanie stada w dobrej kondycji oraz zapewniona zostanie profesjonalna opieka weterynaryjna w zagrodzie pokazowej w Pszczynie.

Żubry należą do gatunku zwierząt zagrożonych wyginięciem. W całej Europie jest ok. 4,5 tysiąca tych zwierząt. Aby gatunek przestał być zagrożony, populacja powinna wynosić ok. 10 tysięcy sztuk. — Głównym czynnikiem wpływającym na zachowanie gatunku żubra jest kontrola wymiany osobników między stadami, do rozrodu dobiera się jak najmniej spokrewnione żubry. Proces ten ułatwia "Księga rodowodowa żubrów", w której publikowane są coroczne dane o stanie żubrów czystej krwi na świecie — informuje Maciej Gramatyka, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Do ośrodka, który został uruchomiony w Pszczynie w czerwcu 2008 roku, wprowadzono stado żubrów z ośrodka w Jankowicach, oznaczonych w księdze rodowodowej prowadzonej w Białowieskim Parku Narodowym symbolem PL — linia genetyczna pszczyńska.

Pszczyńska zagroda znajduje się przy ul. Żorskiej 5. Można ją odwiedzać w lutym w godz. 9-17, w marcu do 18, od kwietnia do sierpnia do godz. 19. Stałe godziny karmienia żubrów: od listopada do marca: 9, 11, 13 i 15, a od kwietnia do października: 10, 12, 14 i 16.


Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

komentarze
„Gwarek” tygodnik lokalny ukazuje się w trzech powiatach - tarnogórskim, piekarskim i lublinieckim

Wydawca:
Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „GWAREK ŚLĄSKI”

Adres redakcji:
42-600 Tarnowskie Góry
ul. Bytomska 3
Tel. 32-285-26-61, 32-285-27-16
fax 32-285-37-03
Poinformuj Gwarka

Przeczytałem i akceptuję Regulamin serwisu internetowego gwarek.com.pl

 

Administratorem danych osobowych jest Wydawnicza Spółdzielnia Pracy "Gwarek Śląski" z siedzibą w Tarnowskich Górach (42-600) przy ul. Bytomskiej 3. Dane nie będą udostępniane podmiotom innym niż upoważnione na podstawie przepisów prawa lub objęte Twoją zgodą. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi usług, realizacji zamówienia, marketingu usług własnych administratora danych oraz do rejestracji konta użytkownika w serwisie internetowym GWAREK.COM.PL. W każdym czasie masz prawo do wglądu i poprawiania swoich danych osobowych oraz do cofnięcia zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych.